Növekedett a város mozgástere

2025. 02 14. 10:14

Interjú Balaicz Zoltánnal, Zalaegerszeg polgármesterrel (3.)

Balaicz Zoltán tájékoztatása szerint a gazdaság fejlődésének köszönhetően nőtt a város mozgástere.
Fotó: zalaegerszeg.hu/Seres Péter

Interjúnk folytatásához megvártuk Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének február 13-ai ülését, ekkor fogadták el ugyanis a vármegyeszékhely 2025. évi költségvetését. Néhány órával ezt követően beszélgettünk Balaicz Zoltán polgármesterrel.

– Bizonyára nagyon sok fontos eleme lehet a ma elfogadott költségvetésnek, de mi az, ami az élre kívánkozik?

– Zalaegerszegen eddig is megszokott volt, hogy hitel felvétele és hiány nélkül alkotjuk meg a költségvetést, ez most is így van. Nyilván egy önkormányzatnál is jelentkeznek azok a kormányzati döntések, amelyek nem csak a vállalkozásokra vannak hatással, hanem a települési rendszerekre is. Gondolok itt a minimálbér, illetve a garantált bérminimum emelésére. Ennek teljes fedezetét biztosítottuk a város költségvetésében. Ez Zalaegerszeg esetében az elmúlt évhez képest plusz 535 millió forintot jelent.

– Erre hogy volt lehetőség?

–  Szerencsére nőtt a város mozgástere a gazdaság fejlődésének köszönhetően. Tíz évvel ezelőtt még csak 3,2 milliárd forint volt Zalaegerszeg iparűzési adóbevétele, 2024 végén viszont elértük a 8 milliárd forintot. Ez biztos alapot jelent számunkra. Más városokhoz képest nem kellett egyes ágazatoktól forrást elvonni, sőt a nehezebb helyzet ellenére az egészségügyi, kulturális, sport és oktatási szférában a tavalyihoz képest növelni is tudtuk a támogatási kereteket.

– Az idei költségvetésben van olyan tényező, ami újszerű, vagyis eddig nem volt?

– Teljesen új nincs. Ismét megjelenik a TOP program (most már TOP Plusz program néven), hiszen a következő években Zalaegerszeg fejlődésének egyik legfontosabb segítője ez a program lesz. A városunk esetében ez 8,5 milliárd forintot dedikált pályázati forrást jelent. A 25 megyei jogú város közül – ha jól tudom – Zalaegerszeg az, amely a legtöbb pályázatot benyújtotta a TOP Plusz projektek lehívása ügyében. A kiírások többségében már van közgyűlési döntésünk. Ezek a fejlesztések sokrétűek, van közöttük óvoda-iskola felújítása, kerékpárút építése, s nagy álmom, egy olyan egész évben használható, télen fűthető, fedett játszóház, amire nagy igény mutatkozik a városban. Zalaegerszegen 85 játszótér van, közöttük több nagyobb is. Rossz időben azonban a szülők nem tudják hová vinni a gyermekeiket. Új elemként jelentkezik még a költségvetésben az Egészséges Zalaegerszeg Program elindítása, amire egy külön keretet biztosítottunk.

A közgyűlés hitel felvétele és hiány nélkül fogadta el Zalaegerszeg idei költségvetését.
Fotó: zalaegerszeg.hu

– Polgármester Úr! Mondja el röviden és közérthetően, hogy mit jelent az, hogy versenyképes járások, s ebben mi Zalaegerszeg szerepe?

– Az érthetőséggel bizonyára nem lesz gond, de a rövidséggel annál inkább. Talán Zala vármegye helyzete mutatja legjobban, hogy megértsük ennek a lényegét. Itt 272 ezer ember él, 258 településen. Ez azt jelentené statisztikailag, hogy egy településnek átlagosan 1054 lakója van. Ám a statisztika és az élet egészen más. Vármegyénkben rengeteg olyan falu van, ahol nem élnek kétszázan, de még százan sem. Amennyiben azt szeretnénk, hogy ezek a kistelepülések ne tűnjenek el a térképről, akkor segíteni kell őket. Mi szükséges ehhez? Az, hogy a helybenmaradás biztosítva legyen. Ennek garanciája a nagyvárosok léte. Itt vannak a munkahelyek, ahol a falvakból bejárók megkeresik a megélhetésükhöz szükséges pénzt. Jelenleg 114 olyan település van Zalában, ahol nincs se bolt, se kocsma, se posta, tehát semmilyen helyi munkahely, vagy közösségi fórum. Az itt élő emberek többnyire Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Keszthelyen, Lentiben dolgoznak. Itt vásárolnak, itt járulnak hozzá a GDP-megtermeléséhez. Itt veszik igénybe a szolgáltatásokat, ide járnak óvodába, iskolába a gyermekeik. Itt költik el a pénzüket, hozzájárulnak a város mindennapjaihoz. Ennek a programnak az a lényege, hogy legyen egy olyan fejlesztési-működési támogatási keret, amivel ezek a kistelepülések olyan támogatáshoz jutnak, amivel megelőzhető az elnéptelenedésük. Jövőképre van szükségük.

Zalaegerszeg fejlődésének egyik legfontosabb segítője a TOP Plusz program lesz.
Fotó: zalaegerszeg.hu

– Mit jelent ez Zalaegerszeg esetében?

– A mi járásunkban 84 település van. Ebből három város – Pacsa, Zalaegerszeg, Zalalövő – és 81 falu. Ez most egy kísérleti projekt, mert valljuk be, a rendelkezésre álló 500 millió forint nem sok. A kormányzat felméri, hogy a polgármesterek tudnak-e úgy együttműködni, megtalálni a közös pontokat, hogy eredményt is elérjenek. Ezért van, hogy a forrásokról a Járási Fejlesztési Fórum dönt.

– Kik alkotják ezt a fórumot?

– A járásszékhely polgármestere, s tagja minden olyan polgármester, aki hivatallal rendelkezik. Összesen tizenöten vagyunk. Döntéseket kétharmados szavazattal lehet hozni. Ha úgy látja a kormány, hogy ez beválik, akkor az 500 millió csak idén volt 500 millió, 2026-ban jelentősen emelkedhet…

Ekler Elemér
(Folytatjuk)

Az interjú előző részei itt olvashatók:

Interjú Balaicz Zoltánnal, Zalaegerszeg polgármesterével (1.) (2025. 02. 03.)

Interjú Balaicz Zoltánnal, Zalaegerszeg polgármesterével (2.) (2025.02.06.)