„Aki többségben van, az irányít!”
Interjú Horváth Jácinttal, Nagykanizsa polgármesterével (1.)
2024 június 9.-én Horváth Jácint, az Éljen VárosunNk! Egyesület (Demokratikus Koalíció, Lehet Más a Politika, Jobbik Konzervatívok, Magyar Szocialista Párt, Momentum) jelöltje 9495 szavazattal megelőzte a hivatalban lévő Balogh László polgármestert (8394), a Fidesz-KDNP várományosát.
Az október elsején hivatalba lépett Horváth Jácint a város rendszerváltás utáni kilencedik polgármestere. Az elődök közös nevezője, hogy egyetlen kivétellel mindenki csak egy ciklusban vezette Nagykanizsa Önkormányzatát. Ennek is egy rendkívüli eset volt az oka, hiszen Suhai Sándor kényszerű lemondása miatt Tüttő István egy részciklust töltött a polgármesteri székben, aztán újraválasztása után egy teljes időszakot.
Nem árt felsorolni a kanizsai polgármesterek listáját a rendszerváltás óta: 1990-1994 Kereskai István (SZDSZ), 1994-1997 Suhai Sándor (MSZP), 1997-1998 Tüttő István (MSZP), 1998-2002 Tüttő István (MSZP), 2002-2006 Litter Nándor (MSZP-SZDSZ), 2006-2010 Marton István (Fidesz-KDNP), 2010-2014 Cseresnyés Péter (Fidesz-KDNP), 2014-2019 Dénes Sándor (Fidesz-KDNP), 2019-2024 Balogh László (Fidesz-KDNP), 2024-? Horváth Jácint (ÉVE).
Beiktatását követően, csaknem túl az első két hónapon, beszélgettünk Horváth Jácinttal. A múltat, a jelent érintve arra voltunk kíváncsiak, hogy irányítása alatt felvirágzik-e Kanizsa, hiszen a görög eredetű keresztnév akár erre is utalhatna.
– Megalakultak a bizottságok, az egyikben sincs Fidesz-KDNP-s elnök, a belső bizottsági tagoknál nagy fölényben van az ÉVE, három önkormányzati cég vezetőjének pályáztatás nélkül meghosszabbították a kinevezését. Természetesen nincs ebben semmi törvénytelenség, szabálytalanság, de elegáns eljárás-e? A teljes felelősséget is felvállalják?
– Visszakérdezek! Amikor a Fidesz volt hatalmon, akkor a miénk volt a felelősség a város fejlődése kapcsán? Ha fejlődött a város, akkor az a mi ellenzéki frakciónk érdeme is volt. A Fidesz szerint biztosan nem. Kié a felelősség? Aki többségben van, az irányít. Az előző ciklusban a Fidesz azt mondta: az ÉVE irányítja a várost, övé a felelősség. Ha eredmény volt, azt a Fidesz is magának tulajdonította. Igen, az előző ciklusban az ÉVE irányította Nagykanizsát, tehát a felelősség is a miénk. Ezért volt érdekes, amikor Balogh László polgármester azt mondta, hogy elvettük a jogait. Nem elvettük, hanem visszavettük. Ha a felelősség a miénk, akkor a döntési jog is a miénk. Nézze meg, hogy mit tettek az önkormányzati cégekkel! Folyamatos a rágalmazás, a csúsztatás, a hazudozás és a feljelentgetés. Rontották a piacon lévő cégeink hírnevét. Méltatlanná tette őket arra, hogy ezekben a cégekben szerepet kapjanak.
– Két önkormányzati gazdasági társasággal kapcsolatban viszont lenne kérdésem. A Kanizsa Rehab Nonprofit Kft.-nél folytatott rendőrségi vizsgálat lezárult, nem állapítottak meg bűncselekményt…
– A NAV-vizsgálat is lezárult…
– Az adóhatóság viszont tett megállapításokat, s az Állami Számvevőszék is…
– Milyen megállapításokat? Ön úgy látszik többet tud, mint én.
– Amikor találkoztunk Balogh Csabával, az új ügyvezetővel, említette, hogy a NAV tett észrevételeket.
– Ezek a feljelentésekre vonatkozó észrevételek voltak? A bejelentés alaptalan volt, rágalom. A NAV minden cégnél találhat problémát, amit korrigálni kell és lehet is. Pénzbüntetést nem rótt ki az adóhatóság a cégre. Könnyen javítható észrevételek voltak, amiket aztán megtett a kft. Nem azokkal kapcsolatban, amiket a feljelentés tartalmazott.
– Az Állami Számvevőszék megállapításai a korábbi ügyvezetővel kapcsolatban azért nem könnyen korrigálható esetek voltak…
– Azt tudjuk, hogy az Állami Számvevőszék a kormány által vezetett szervezet. A kormány erős befolyással rendelkezik, sok esélyünk nem volt ezzel a vizsgálattal kapcsolatban. Véleményem szerint egy irányított vizsgálatról beszélhetünk.
– Ezzel a logikával arra is gondolhatunk, hogy – például – a Gyurcsány-kormány idején is ilyen irányított vizsgálatokat folytattak?
– A Gyurcsány-kormány független szakembert nevezett ki az Állami Számvevőszék élére, a Fidesz pedig fideszest. Ez tény. (A pontosság kedvéért: Gyurcsány Ferenc 2004 szeptember 29-től 2009 április 14-ig volt miniszterelnök. az Állami Számvevőszék elnöke 1997. december 9-től 2009. december 9.-ig dr. Kovács Árpád volt – a szerk.).
– Nézzük a Városfejlesztő Kft.-t! Az ügyvezető, Czirákiné Pakulár Judit Zalakaros polgármestere is lett. Összeegyeztethető ez a két tisztség?
– Nem összeférhetetlen, lehetne együtt csinálni. Czirákiné Pakulár Judit egyébként már nem a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. ügyvezetője. Az utódja Nyeste Péter. Judit munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntettük, mindketten úgy gondoltuk, hogy a két feladat nem látható el főállásban.
Ekler Elemér
(Folytatjuk)