Zalaiak emlékútja világháborús helyszíneken

2024. 09 10. 10:20

A Letenyei Polgári Egylet volt a szervező

Az emlékút résztvevői több első világháborús helyszínre ellátogattak a szlovén-olasz határtérségben.

Az első világháború Zala vármegyei vonatkozású helyszíneit kereste fel egy zalai küldöttség a közelmúltban. Az emlékút résztvevői a Karszt-fennsíkra látogattak el.

A Letenyei Polgári Egylet szervezésében utazott a közel 50 fős küldöttség a mai Szlovénia és Olaszország területére, a határtérségbe. Az emlékút részleteiről Fülöp András szervező, hadszíntérkutató számolt be.

Elmondta, hogy első megállójuk a Sveto településen található osztrák-magyar katonatemetőben volt, ahol számtalan zalai katona alussza örök álmát. Itt koszorút helyezett el a központi emlékműnél Vida László, Letenye júniusban megválasztott polgármestere és Kaputa László ezredes, katonai attasé, illetve Stencinger Norbert történész.

A buszos emlékút következő állomása Kostanjevica na Krasu település Szent Márton tiszteletére szentelt temploma volt, ahol a helyi plébánossal együtt Woditsch Péter akolitus a Katolikus Tábori Püspökség kispapja mutatott be igeliturgiát.

Ezután Mauricij Humar, Kostanjevica na Krasu polgármestere köszöntötte a résztvevőket és Rózsafi János történész tartott „élő történelem órát” a település környéki harcokról, melyekben a nagykanizsai 20. honvéd gyalogezred katonái is kivették részüket.

Az emlékút központi programja volt az egykori Segeti tábor területén található Szent Márton kápolnának emléket állító, felújított információs tábla átadása és megáldása, ahol Kaputa László ezredes mondott emlékező beszédet. A tábor bejáratától a közel 40 fokos kánikulában megtapasztalhatták az emlékút résztvevői, hogy milyen megpróbáltatásokon mentek keresztül a háború borzalmai mellett az időjárás elemeivel is dacolva elődeink.

Ezt követően a cerjei kilátóban eltöltött rövid idő után Aquileiaban található óriásmozaikot nézték meg az út résztvevői, majd a lelki és szellemi tartalommal teli nap zárásaként Gradoban nyílt lehetőség strandolásra és a város megtekintésére.

Az emlékút eseményein közreműködött a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, valamint a Zala Honvéd Hagyományőrző Egyesület. Tolmácsolásban a csapat segítője Csík Gyula volt.