Új ivóvíz tározó lesz Egerváron
A több mint 60 éves egervári ivóvíz tároló fölött jócskán elszállt az idő. Ideje a változtatásnak, ezért a Zalavíz Zrt. egy új, 100 m3-es ivóvíz tároló építését készíti, aminek magassági elhelyezkedését a jelenlegi tárolóénál 15 méterrel magasabbra tervezik. Erről tartott sajtótájékoztatót minap Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója és Gyerkó Gábor, Egervár polgármestere.
– Az egervári ivóvízmű Egervár, Lakhegy és Vasboldogasszony településen élő több mint 2000 lakos és 38 nagyobb vállalkozás vízellátását biztosítja. Átlagos napi fogyasztás 250 m3, azaz 250 ezer liter ivóvíz. Ezt 2 kút biztosítja, közel 16 km hosszú vezetékrendszeren keresztül – mondta Gyerkó Gábor.
Az önkormányzatok az eltelt évtizedben 293 millió forint értékben (ebből Egervár önkormányzata 152 millió forint) végeztek felújítási, rekonstrukciós munkát a biztonságos vízellátás érdekében (vezetékcserék, kút- és átemelő gépészeti és villamos felújítások…). Ennek pénzügyi forrása legnagyobb részben a helybeni fogyasztók által fizetett díjon keresztül képződő felújítási forrás volt.
– A Zalavíz Zrt. 2017-ben beszerezte a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) pályázati támogatási jogosultsághoz szükséges Közegészségügyi szakvéleményt az egervári vízműre. Ezt indokolta, hogy az egyik legrégebbi ivóvízmű működési területünkön, továbbá tisztítási technológia sincs. A víztisztításra elsősorban a vastartalom miatt lenne szükség, de indokolja a kútvíz minimális ammónia tartalma is. Ezek az összetevők nincsenek jelen káros mértékben, de rendkívül nehéz üzemeltetési feladat a megfelelő ivóvízminőség fenntartása a hálózatban. Sajnos nem került be a vízmű az EU forrásból támogatott ivóvíz minőség javító programot tartalmazó kormányhatározatba, ezért a felújítás és fejlesztés várat még magára – tájékoztatott Arnhoffer András.
A fejlesztés kb. 80 millió forintba kerül, és a következő előnyökkel jár:
– A magasabban lévő területeken egyenletes, megfelelő mértékű víznyomás biztosítása,
– közbenső nyomásfokozók megszüntetése,
– egyenletesebb ellátás mennyiségi, minőségi és víznyomás szempontjából is,
– magasabb szintű tűzivíz ellátás.
Összességében: az ellátás biztonságának és minőségének jelentős növekedése, a működési, elsősorban villamos energia költségek csökkenése mellett.
A pénzügyi finanszírozást a központi költségvetés biztosítja, az ilyen célokra létrehozott Ellentételezési Alapból.
Amennyiben a szükséges előkészítő munkák, engedélyek beszerzése megfelelő ütemben halad, abban az esetben az üzembe helyezés idén decemberben megtörténik.
A fogyasztókat az üzembe helyezés előtt tájékoztatni fogják a várható és érzékelhető változásokról, esetleges teendőikről.