Kanizsa és Egerszeg…
Üzenet egykori diákvárosomnak (4.)
Bevallom, megszerettem Kanizsát. Bigamista lettem. Csodáltam Nagykanizsát, s ragaszkodtam Zalaegerszeghez.
Most kanizsai barátaim mondják ugyanezt. Arra kíváncsiak, hogy mi Egerszeg titka, mi a dinamikus fejlődés magyarázata.
Nagyon egyszerű. A megyeszékhelyen a város fejlődését érintő kérdésekben az ellenzék is partner volt. Nem voltak itt közgyűlési botrányok, kisstílű ellenkezések. Igen, ehhez az is kellett, hogy a 60 ezres város választásokon fejezze ki egyértelmű akaratát. S ez meg is látszik a megyeszékhelyen, annak fejlődésén. Talán nem véletlen, hogy néhány nappal ezelőtt Balaicz Zoltán vehette át az Év polgármestere díjat.
No, de térjünk vissza időutazásunk kezdetére! 1967 őszén a Winkler Lajos Vegyipari Technikum tanulója lettem, hogy teljesítsem szüleim konszolidált kérését a jövőmet illetően. Majd ha önálló kenyérkereső leszel, akkor gondolkodhatsz az újságírásról, eresztettek önálló utamra Nagykanizsára.
A Zrínyi Miklós fiúkollégium egy új, szokatlan környezetet jelentett. Mi, elsőévesek – ahogy a felsősök felsőbbrendű gőggel „hernyóknak” neveztek minket – ismerkedtünk egy új világgal, s azzal is, hogy az érettségi előtt álló negyedikesek amolyan tisztiszolgának tekintettek bennünket. Vegyes volt a kép: vagyis olajosok, Landler (akkor így nevezték a mai Batthyány-gimnáziumot – a szerk.) és Mező- gimnazisták, kerisek egyaránt az ódon épület lakói voltak. Most már elmondhatom, hogy az olajipari technikum negyedikesei voltak a „legkönyörtelenebbek”, élvezték a „hernyók” regulázását. Szerencsére a riválisok, a negyedikes zalaegerszegi vegyisek védőszárnyai alatt ebből mi, egerszegiek keveset éreztünk.
Hamar felfedeztük a kanizsai Béke mozi oldalpáholya kínálta különlegességet. Legalább olyan nehéz volt oda jegyet szerezni, mint az egerszegi Ady mozi 22. sorába. A vetítővászon előtti első sorban ülni amolyan vagány kihívás volt, míg a kanizsai Béke mozi oldalpáholyába már a serdülő kor diktálta természetes életérzés vezérelt bennünket. Ott át lehetett ölelni feszengő izgalommal úgy a lányt, hogy azt nem sokan láthatták.
S ott volt a mozi mellett a művelődési ház, aminek már más a funkciója. Iskolai bálok, hétvégi Flamingó koncertek. S az emlékezetes Metro-koncert, ami nem szokványosan zárult. A zárószám után – a vastapsot követően – véletlenül az élő mikrofon előtt megjegyezte a frontember: – Játszunk még ezeknek a p…..toknak? Egy színpadra fellépő kemény kanizsai fiú pofonnal válaszolt a kérdésre.
Az iskolában csak kapkodtuk a fejünket. Tömték agytekervényeinkbe a szervetlen és szerves kémiát, a kémiai technológiát, a fizikai-kémiát, a vegyipari géptant, az üzemgazdaságtant és az automatizálást, de a humán tárgyakat sem hagyták ki. S a testedzés sem maradt ki a tanrendből. Soha nem felejtem Kollman Pál testnevelő tanár urat, akit ha nem bosszantottunk fel, akkor szabad volt a foci-, a kosárlabda-pálya, ha nem, akkor szertornával kínzott bennünket vagy futást rendelt el.
Ekler Elemér
(Folytatjuk)
Kanizsa és Egerszeg… (1.) (2021. 07. 09.)
Kanizsa és Egerszeg… (2.) (2021. 08. 10.)
Kanizsa és Egerszeg… (3.) (2021. 08. 27.)