Zala megye klímastratégiáján dolgoznak (2017.05.24., 14:00)

 

A konferencián felszólalt dr. Pál Attila, a megyei közgyűlés elnöke is.

 

Zala megye klímastratégiájának kidolgozásához kapcsolódó módszertan- és kapacitásfejlesztés valamint szemléletformálás című projekt bemutatására került sor ma Zalaegerszegen, a Megyeházán.
A konferencia résztvevőit köszöntötte dr. Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke. Ezt követően Musits Róbert, a Fenntartható Jövőért Egyesület elnöke szólt a projekt részleteiről, illetve a megalakuló Zala Megyei Éghajlat-változási Platform feladatairól.
Az említett platform megalakulása után a LIFE programot mutatta be dr. Konstantin Kata, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviseletében. A LIFE program az Európai Unió környezetvédelmi, természetvédelmi, éghajlat-politikai projekteket támogató pénzügyi eszköze, amelyet 1992-ben hoztak létre. A 2014–2020 közötti európai uniós pénzügyi időszakra vonatkozó, megújult LIFE program összköltségvetése 3,4 milliárd euró.

A LIFE program a 2014-2017 közötti időszakban a projektek költségvetésének maximum 60%-át biztosítja, míg egyes természetvédelmi projektek esetében 75%-os támogatási intenzitás is elérhető.

 

Musits Róbert szólt a projekt részleteiről.

 

A megyei klímastratégia tervezés módszertani keretei a megelőzés, alkalmazkodás és a klímaváltozás iránti érzékenyítés címmel tartott ezt követően előadást dr. Czira Tamás klímavédelmi és fennhatósági szakértő, a Klímabarát Települések Szövetsége részéről.
A konferencia műhelybeszélgetéssel és műhelybeszámolóval zárult.

E.E.

*  *  *

A klímaváltozás a XXI. század egyik legnagyobb kihívása. A felmelegedés, illetve a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoriságának növekedése számos negatív hatással jár, melyek már most érzékelhetőek. Ez a felmelegedés Magyarországon és a megyében is tapasztalható.
A nyári csapadék egyre intenzívebb, ezáltal kevésbé hasznosul. Növekszik az özönvízszerű esőzések, orkánerejű viharok, hóviharok, hőhullámok gyakorisága, csakúgy, mint a szélsőséges vízállások, az erdőtüzek előfordulása, az aszályos időszakok hossza és mindennek következményeként csökken a biológiai sokféleség. A felsorolt folyamatok komoly hatással bírnak az élet szinte minden területére, élővilágunkra, az alapvető infrastrukturális hálózatokra, a mezőgazdaság termelékenységére.

Nem lehet nem figyelembe venni az éghajlatváltozás egészségügyi hatásait sem. Az éghajlati szélsőségek a klíma által befolyásolt fertőző betegségeken keresztül hatnak az emberek egészségére.

 

Dr. Konstantin Kata a LIFE programot ismertette.

 

Megnő az allergiás megbetegedések száma, megváltozik a növények földrajzi eloszlása, őshonos fajok elterjedése, és esetleges új fajok megjelenése. A magasabb hőmérsékletek és a megnövekedett szén-dioxid koncentráció miatt a virágok hamarabb virágoznak, így korábban kezdődik a pollenszezon. Ami a legnagyobb probléma lesz, az a nyersvíz minőségének romlása és az ivóvíz minőségének veszélyeztetettsége. Ez káros lehet az ökoszisztémára és az emberek egészségére egyaránt.
A fentiek egyértelműen igazolják a globális felmelegedés jelenlétét, ami nagymértékben érinti Magyarország területét, azon belül Zala megyét is.
Sajnos a kutatási eredmények kétséget kizáróan bizonyítják azt, hogy sem az önkormányzatok, sem a vállalkozások, sem pedig maga a lakosság nem kellően érzékeny a klímaváltozással kapcsolatban.
A Zala Megyei Önkormányzat egyik legfontosabb célja a projekt megvalósításán keresztül elsősorban a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak megelőzése és mérséklése, és az alkalmazkodóképesség javítása mind lakossági, mind döntéshozói és vállalkozói szinten. A projekt során felállításra kerül a megyei éghajlat-változási platform, melynek célja a megyei döntéshozók és a közvélemény klímaváltozással kapcsolatos ismereteinek bővítése, az e témakörhöz köthető tevékenységek megyei szintű koordinálásának, a klímaváltozással kapcsolatos szakmai kommunikáció feltételeinek a hosszú távú biztosítása online tanácsadással kiegészítve.

 

Fontos a döntéshozók és a közvélemény tájékoztatása.

 

A projekt ideje alatt elkészül a megyei klímastratégia a Klímabarát Települések Szövetségével való szoros együttműködésben, melyhez kapcsolódóan két konferencia kerül megrendezésre. A stratégiához kapcsolódóan három szakmai félnapos workshopot szerveznek az önkormányzatok, vállalkozások valamint az intézmények számára, melynek keretében bemutatásra kerül maga a stratégia, és az ehhez kapcsolódó adaptációs és mitigációs intézkedési lehetőségek.
A lakosság számára négy különböző településen szerveznek szemléletformáló akciókat, ahol a fenntarthatósággal kapcsolatos témákban informálódhatnak az ott élők szakembereik segítségével.
A KEHOP-1.2.0-15-2016-00002 azonosító számú „Zala megye klímastratégiájának kidolgozásához kapcsolódó módszertan- és kapacitásfejlesztés, valamint szemléletformálás” című pályázat keretében megvalósuló projekt összköltségvetése 30.000.000 Ft, mely 100%-ban európai uniós forrásból kerül finanszírozásra vissza nem térítendő állami támogatás formájában. A projekt kiadásai során törekszenek a gazdaságosságra és ezzel párhuzamosan a zöld beszerzésre is. Az eszközök beszerzése, a rendezvények megvalósítása során ügyelnek a költséghatékonysági szempontokra.

Forrás: Zala Megyei Közgyűlés

 

Dr. Czira Tamás a Klímabarát Települések Szövetsége részéről tartott előadást.

Fotók: Zalatáj