Lenti eddig mindent elkövetett (2017.03.01., 11:05)

A Prevent váratlan bejelentése

 

Horváth László: - Egy évvel ezelőtt még 100 fős bővítést jelentettek be.

 

Lentiben a főleg női munkaerőt foglalkoztató Prevent Premium & Interior Kft. tulajdonosa hivatalosan is bejelentette a teljes dolgozói létszám – mintegy 100 fős állomány - leépítését 2017 február 28-i hatállyal. Az intézkedés a teljes  magyarországi egységet érinti, a németországi központú, de bosznia-hercegovinai tulajdonú Prevent konszerna projektek és a gyártás Boszniába telepítésével a munkát mindhárom településen (Körmend szabászat - Interior gyártás: kézifék-, váltó- burkolat, könyöklo, muszerfal, fejtámla stb., Lenti, Nagykanizsa széria és egyedi üléshuzat varrás) beszünteti.
Horváth László polgármestert kérdeztük a cég intézkedésének városra gyakorolt hatásáról.
– Lentiben  a cég fontos szerepet töltött és tölt be a város gazdasági életében, a rendszerváltás előtti ZAKO ruhagyár munkásai 1994-től kezdtek az autóipar számára belső bőr – és textil elemeket készíteni. A dolgozók magasan képzettek, világmárkák prémium modelljei dícsérik kezük munkáját, a  minőség színvonala, megbízhatóságuk ismert és elismert a szakmai körökben. A gyár több alkalommal is megélte a mostanihoz hasonló folyamatokat, csődbejelentést, átszervezést, leépítést, csoportos elbocsátást és felvételt egyaránt. Kaptak kormányzati mentőcsomagot, önkormányzatunktól 2003-ban 7,5 millió forint munkahelymegtartó támogatást, a 2009-es csődhelyzetben a felszámolóval folytatott sikeres tárgyalásainknak köszönhetően maradt itt a gyártás. A 2012-es krízis megoldásában is eredménnyel működtünk közre. A mostani döntés viszont meglepett bennünket, hiszen egy évvel ezelőtt még 100 fős bővítést jelentettek be.  A cég egyik volt vezetője szerint ,,most sem a kevés megrendelés miatt kényszerülnek erre a lépésre, hanem azért, mert nem tudnak versenyezni a boszniai termelési költségszinttel". Február harmadikán értesültem a váratlan döntésről, értesítettük Vigh László országgyűlési képviselőt és Cseresnyés Péter államtitkár urat is. Rögtön tárgyaltunk a lenti üzem megbízott vezetőjével, felvettem a kapcsolatot a Prevent külföldi képviselőjével, első kérdésem az volt, mivel tudna az önkormányzat a termelés helyben tartásához hozzájárulni? 

 

A tulajdonos döntése végleges.

 

Válaszában kifejtette, hogy az általunk felajánlott munkahelymegtartó támogatásra nem tartanak igényt, a tulajdonos döntése végleges. A gépek nagy részét elviszik, a telephelyet a jó állapotban lévő épületekkel együtt viszont eladnák. Február 8-án egyeztettünk a  lenti munkaügyi központban az üzem személyzeti vezetőjével, felajánlva a dolgozók átképzését, elhelyezését más munkahelyekre. Ugyanaznap délután az üzemben megtartott munkásgyűlésen vettünk részt Gáspár Líviával, a Szociális és egészségügyi  bizottság elnökével, hogy beszámoljunk az önkormányzat eddig tett intézkedéseiről és a további lehetőségekről. Jóllehet a környező üzemek fel tudják venni a dolgozókat, a gond az, hogy az itt végzett munka beszüntetésével a szakemberek egy olyan csoportja lesz kénytelen más munkát keresni, akik egyébként itt, ebben az üzemben,  a termelést folytatva bekapcsolhatóak lennének a személygépjármű gyártás folyamatába. Megkerestünk más Magyarországon és külföldön működő cégeket is felajánlva a létesítményeket és a munkaerőt, bízva abban, hogy lehetőséget látnak a nagy könnyűipari múlttal rendelkező településben, illetve az itteni munkaerőben, a város fekvése által  adott logisztikai előnyökben.
Sajnos eddig nem volt olyan, aki telephelyet létesítene Lentiben, még úgy sem, ha az önkormányzat megvásárolja a telephelyet és használatba adja azt.
Továbbra is segítjük a munkahelyüket elvesztett emberek elhelyezkedését, átképzését, mindent megteszünk azért, hogy a termelés újra indulhasson Lentiben.