Fejlesztések minden mennyiségben (2020.01.08., 10:35)

 

Hagyománnyá vált a Megyeházán az újévi sajtóreggeli, amelyen az újságírókat tájékoztatják a fejlesztésekről (a fotó rákattintva nagyítható).

Fotó: Zalatáj

 

Hagyományosan sajtóreggeli keretében értékelik a megyei vezetők az elmúlt év együttműködését, illetve az új év zalai fejlesztési terveit. Január 7-én a Megyeháza Deák-termében dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott, Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, dr. Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke és Balaicz Zoltán Zalaegerszeg polgármestere tájékoztatta a média munkatársait.
Vigh László elöljáróban ismertette a kormány családvédelmi akciótervének részleteit, beszélt az új évben életbe lépett változásokról. A zalai beruházásokról szólva elmondta, hogy a Szent Rafael Kórház jól gazdálkodott, így az 521 millió forintos konszolidációs összeget fejlesztésre fordíthatják.
A zalaegerszegi rendelőintézet nyílászáróinak felújítása 300 millió forintos beruházással valósulhat meg, ez jelenleg közbeszerzési eljárás alatt áll. A Modern Városok és a Magyar Falvak program mellé a kormány a kisvárosokat támogató projektet is tervez.
A zalaegerszegi járműipari tesztpálya készültségi foka jelenleg 55-60 % -os, de az elmúlt évben mintegy 40 cég végzett teszteléseket. A Zalaegerszeget az M7-es autópályával összekötő okosút építése a tervezett ütemben történik.
Dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott arról tájékoztatta a résztvevőket, hogy a 258 megyei település kiválóan teljesített a közös önkormányzati hivatalok újjászervezésében. Mindössze három esetben kellett állami segítséget nyújtani az önkormányzatoknak.
Fontos változás az egyfokú közigazgatási eljárás bevezetése. Megszűnik a fellebezés a járási kormányhivatalok döntései esetében, jogorvoslatra a bíróságon lesz lehetőség.
Jelentős változás, hogy az építéshatósági ügyek átkerülnek az önkormányzatoktól a kormányhivatalokba, mert intézésük csak államigazgatási eljárás keretében történhet. A gyámügyi feladatok viszont a jegyzőkhöz, az önkormányzatokhoz kerülnek. Néhány tevékenységet a NAV, a rendőrség és a kamarák vesznek át a kormányhivataloktól.
A hivatalokban igyekeznek családbarát körülményeket biztosítani, szeretnének ebben példát mutatni – jelentette ki dr. Sifter Rózsa. Fontos az anyagi és személyi biztonság, a hivatalok még a foglalkoztatási formák változásaiban is partnerek, nem zárkóznak el a rész - és távmunka lehetőségétől sem.
Dr. Pál Attila a Zala Megyei Közgyűlés elnöke összefoglalójában elmondta, hogy 2019-ben a TOP-keretösszeg 23,2 milliárd forint volt, ez az összeg állt rendelkezésre a települések fejlesztésére. Ezt sikerült 2020-ra 4,5 milliárd forinttal megtoldani. A helyi összefogás, a zalai emberek, vállalkozók és a kormány támogatása nélkül ez nem valósulhatott volna meg – állapította meg dr. Pál Attila.
Ebben az évben 4,5 milliárd forint további forrás felhasználásával lehet célokat megvalósítani. Ezek elsősorban turisztikai és kerékpárút fejlesztések, folytatódik a Zala Két Keréken program. A bölcsődei és óvodai férőhely fejlesztésekre 457 millió forint jut. Új lendületet kaphat a környezetvédelmi infrastruktúra és a települési közlekedés fejlesztése. Megépül 970 millió forintos ráfordítással a Murakeresztúr-Őrtilos közötti kerékpárút zalai szakasza. A Magyar Közút nonprofit beruházás keretében 4,3 km közút fejlesztés, felújítás valósul meg. Önrész nélküli száz százalékos támogatásokról beszélünk - mondta dr. Pál Attila.
Örömhír, hogy elkészül a Zalaegerszeg - Rédics 48,4 km-es vasúti pálya felújítása, ezzel a régi vasúti közlekedés helyreállítására törekednek. Megjelent a közbeszerzési felhívás a Zalaegerszeget Körmenddel összekötő kétszer kétsávos gyorsforgalmi út terveinek elkészítésére.
A NIF pályázatot nyújtott be a horvát-magyar programban a Murakeresztúr-Kotoriba között építendő Mura-híd tervezésére.
A Magyar Falvak Program keretében összesen 595 támogatási kérelem részesül 2,8 milliárd forint támogatásban. Az önkormányzatok utak, járdák építésére, óvodák, orvosi rendelők, intézmények felújítására pályáztak. A megyei sportcélú beruházások közül a nagykanizsai sport és rendezvénycsarnok építésének szerződését decemberben írták alá, 600 napos határidővel. A sármelléki repülőtéren norvégiai befektetők pilótaközpontot építenek.
– Köszönöm a képviselő úrnak, kormánymegbízott asszonynak és az elnök úrnak azt az országosan is egyedülálló összefogást, amelynek keretében ezeket a sikereket elértük – kezdte Balaicz Zoltán polgármester. Zalaegerszegen a következő időszakban is a gazdaság fejlesztése a legfontosabb cél. Ezek elemei a Zalaegerszeget Körmenddel összekötő kétszer kétsávos összekötő út tervezése, az M76-os út építése, a Szlovénia irányába történő vasútfejlesztés tervezése, a logisztikai központ és konténerterminál kialakítása, az Északi Ipari Park bővítése, a MOL gumibeton gyártó üzemének bővítése.
Az idén megvalósuló beruházások közül 9,5 milliárd fejlesztéssel legjelentősebb az épülő új uszoda, tanuszoda és városi strand. A Mindszenty József általános iskola és gimnázium torna- és vívócsarnoka 3,3 milliárd forintos fejlesztéssel valósul meg.
Zalaegerszegen 12 projekt összesen 20 milliárd forintos ráfordítással épül vagy közeledik a befejezéshez – állapította meg Balaicz Zoltán.
Az idei legjelentősebb tervek a Liszt-iskola, a Petőfi-iskola felújítása, az új városi túra útvonal, a Páfrányok Útja építése, Mindszentyneum építése, a kézműves termékek helyi piacának építése, az Ostoros munkacsarnok felújítása, az alsóerdei sport és rekreációs központ kialakítása és a Hevesi Sándor Színház épületének felújítása.
Fontos az évfordulók méltó megünneplése. Ezek közül legjelentősebb a Zalaegerszeget rendezett tanácsú várossá nyilvánításának 135. évfordulója. A sportkedvelők várják a ZTE megalakulásának 100 éves jubileumát, a nemzeti érzés szempontjából kiemelkedően fontos a trianoni békediktátum centenáriuma. Ebben az évben Zalaegerszeg rendezi az Országos Vadásznapokat és ezzel párhuzamosan az Országos Halfőző Versenyt.
Befejezésül Balaicz Zoltán polgármester is megköszönte a sajtó munkatársainak az egész éves korrekt tájékoztatást.

Samu László