Brüsszel akarata az ország függetlenségét érinti

Egerszegi beszélgetés a nemzeti konzultációról Dömötör Csaba miniszterhelyettessel

(2017.03.24., 13:35)

 

Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, hogy új nemzeti konzultáció indul.

Fotó: MTI

 

Hamarosan indul az új nemzeti konzultáció, ezt Orbán Viktor jelentett be. A miniszterelnök a kormány által megfogalmazott, a Magyarország előtt álló öt veszélyforrásról beszélt.
A részletekről Dömötör Csabát, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárát, miniszterhelyettest kérdeztük Zalaegerszegen.
- Öt területet ölel fel a meghirdetett konzultáció. Melyek ezek?
- Ezek a témák a nemzeti függetlenséget érintik. A kormánynak számos területen vitája van Brüsszellel, az Európai Unióval, az energiaáraktól kezdve, az átláthatóságon át, az illegális bevándorlásig. Tapasztalataink szerint a kormány eddig akkor tudta hatékonyan érvényesíteni akaratát Brüsszellel szemben, ha a magyar polgárok megfelelő támogatása állt mögötte. Most is erre a megerősítésre számítunk.

 

Dömötör Csaba (jobbról a második) tegnap részt vett a Csejtei Fém-Vill Kft. új zalaegerszegi üzemcsarnokának avatásán, majd interjút adott lapunknak a hamarosan induló nemzeti konzultációval kapcsolatban.

Fotó: Zalatáj

 

- Kezdjük talán az energiapolitikával. Az unióban nem mindenkinek tetszik a magyar rezsicsökkentés.
- Brüsszelnek van egy terve, aminek Energia Unió a neve. Ennek lényege, hogy kivennék az árszabályozást a tagországok kezéből. Ez eltörölné a rezsicsökkentést, ami az elmúlt évek egyik legjelentősebb eredménye volt. A nemzeti konzultáció során kéréssel fordulunk az állampolgárokhoz, hogy ebben a témában is támogassák küzdelmünket.
- A bevándorláspolitika is terítéken van…
- A kormány szeretné megerősíteni a jogi határzárat, egy ezzel kapcsolatos törvényt el is fogadott a Parlament. Erre azért is szükség van, mert a bevándorlók meg sem várták a menekültkérelmükről szóló döntést, szabadon mozogtak az Európai Unió területén, s ez súlyos biztonsági kockázatot jelentett. A kormány ezért szigorítást szeretne, ez viszont kritikát váltott ki Brüsszelben.
- A következő témakör összefügg az illegális bevándorlással. Napirenden van a külföldi forrásból dolgozó szervezetek elszámoltathatósága…
- Számos olyan politikai aktivista szervezet működik hazánkban, amely külföldről kapja támogatását, ám átláthatatlan körülmények között. A kormány tanulmányozta a működő nemzetközi gyakorlatot, és szeretné elérni, hogy ezek a szervezetek regisztráltassák magukat és tegyék nyilvánossá a támogatások forrását.

 

A miniszterhelyettes szerint az Európai Unió tervezett intézkedései a nemzeti függetlenséget érintik.

Fotó: Zalatáj

 

- A munkahelyteremtés és az adózás is a nemzeti konzultáció témái között szerepel…
- Nem szeretné a kormány, ha ezeket a jogköröket elvonnák, s nemzetek fölötti, uniós szintre emelnék. Szeretnénk a munkahelyteremtési és adózási eszközöket saját kézben tartani.
- Miért fontos ez?
- Csak egy példa ennek érzékeltetésére: az adócsökkentések tették lehetővé a mostani béremeléseket. A társasági adó csökkentését sok kritika fogadta, az osztrák kancellár és a német alkancellár is keményen támadta. Ragaszkodunk az adócsökkentéshez, szeretnénk nemzeti hatáskörben tartani. Ha Brüsszelben döntenének az adóügyekről, akkor nem a magyar családok, hanem a nagyvállalatok járnának jól. Tömören erről szól az új nemzeti konzultáció. Szeretnénk, ha ebben minél többen vennének részt és megerősítenék a kormány álláspontját.
- Mikor indul az új nemzeti konzultáció?
- A tervek szerint március utolsó napjaiban és májusig tart.

Ekler Elemér

 

Épül a második határzár a déli határon. A Parlament döntött a jogi határzár megerősítéséről is.

Fotó: MTI