Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

A Mester…
A zalai csoda kovácsa (5.)

 

A Magyarország-Wales EB-selejtezőre készülő magyar válogatott keret. Az álló sor jobb szélén Szőcs János.

 

2013. február 18-án volt 80 éves Szőcs János, akinek irányításával 1968-ban bajnokságot nyert a ZTE labdarúgó-csapata, majd rövid NB I B-s szereplést követően - országos feltűnést keltve - 1972 tavaszán feljutott az NB I-be. Az 1920-ban alapított klub történetében először.
Előző részeinkben ismertettük a Mester játékospályafutásának jelentősebb állomásait, nyomon követtük edzői tevékenységet. Különösen a Zalaegerszegen eltöltött három időszakra tértünk ki részletesen.
Befejező epizódunkban arról a bizonyos Magyarország-Wales EB-selejtező (1975) mérkőzésről kérdezzük, amelyen ő irányította nemzeti csapatunkat.
- Hogy került a válogatotthoz?
- Moór Ede szövetségi kapitánnyal dolgoztam együtt, mint szövetségi edző. Kovács Ferenccel ketten töltöttük be ezt a funkciót, felváltva irányítottuk a B-válogatottat. A Wales előtti EB-selejtező előtt a Szabadság-hegyen volt az összetartás. Ilyenkor nem maradtam ott, hiszen a ZTE edzője voltam. Itthon csörgött a telefon, Balogh János, a ZTE elnöke hívott, hogy üzent az MLSZ elnöke, Kutas István: azonnal ültessenek kocsiba, s irány Budapest, mert nagy baj van!

 

2002-ben Szőcs János (balról) „ZTE életműdíjat” vehetett át Ujvári Sándorral együtt Lang Józseftől, a ZTE FC akkori elnökétől.


- Mi történt?
- Budapesten Kutas István közölte velem, hogy Moór Ede öngyilkos lett. Nincs más választás, erre az EB-selejtezőre neked kell felkészíteni a csapatot! - mondta határozottan. Ez három nappal a találkozó előtt történt. Beszélgettem a játékosokkal, s megtudtam, hogy Kocsis Lajosnak, a Honvéd középpályásának halálos kimenetelű karambolja volt. Szegedről tartott vissza Budapestre, amikor egy ittas, kivilágítatlan kerékpárral közlekedő férfi féktávolságon belül elé kanyarodott. Esélye sem volt az ütközés elkerülésére. A vizsgálat szerint Kocsis Lajos vétlen volt, ezért azt mondták, hogy szerepeltethetem, ha ő vállalja a játékot. Az EB-selejtező előtt a Honvéd Debrecenben szerepelt, s a kerettagokat figyelő egyik edző, Baróti Lajos szerint jól játszott, ezért azt tanácsolta, hogy ő legyen az egyik középpályás.
-Beszélgetett Ön Kocsis Lajossal a balesetről?
- Nekem elmondta ezt a tragikus esetet. Megkérdeztem tőle, hogy vállalja-e a játékot ilyen körülmények között. Azt mondta: Mester, ha beállít, akkor mindent megteszek a sikerért! A kezdőcsapat tagja volt, sajnos 2-1-re kikaptunk. Kutas rendes volt, nem engedte, hogy az újságírók szétszedjenek. Úgy váltunk el, hogy majd megkapom az értesítést a következő mérkőzésekkel kapcsolatban. Hamarosan jött is az üzenet, hogy menjek Budapestre. Az MLSZ-ben az egyik edzőkolléga, aki éppen Kocsis megfigyelője volt az EB-selejtező előtti bajnokin, így szólt: János, hát mit csináltál?! Miért nem mondtad el ezt a karambolt? Te tudtál erről? Tudtam - válaszoltam, de Kocsis Lajos azt kérte, hogy ne mondjam el senkinek. Tudod mit kapott Kutas István ezért a pártközpontból? - kérdezte. Hamarosan megtudtam - magától Kutastól. Engem szeretett, csak úgy hívott, hogy „parasztgyerek” (érdekes egybecsengés, Kereki Zoltánt, a sokszoros válogatott játékost is így szólította az MLSZ elnöke, mert vidéki volt - a szerk.) Tudod mit okoztál nekem?- és sorolni kezdte a ledorongolásokat. Pista bácsi! - mondtam neki -megígértem Kocsis Lajosnak, hogy ezt nem mondom el senkinek. Lajos vétlen volt a balesetben, vállalta a játékot, az edzőkolléga jó véleménnyel volt a teljesítményéről. Nem követtem el hibát. Jó, nem hibáztál - mondta -, de a mai naptól már nem lehetsz szövetségi kapitány, edző azonban maradhatsz. A következő mérkőzésen, Bécsben Baróti Lajos segítője leszel…

 

2003-ban Pro Urbe díjjal ismerték el a Mester munkásságát.


S itt ér véget múltidézésünk a Mesterrel. Szőcs János 2002-ben - az egerszegi csapat bajnoki címének megszerzésének évében - „ZTE életműdíjat” vehetett át. 2003-ban Zalaegerszeg városától megkapta a Pro Urbe díjat. 2009-ben munkásságát az MLSZ aranyfokozatú emlékérmével ismerték el. A kitüntetést Joseph Blatter, a FIFA és Michel Platini, az UEFA elnökének jelenlétében adták át neki.
Kiadónk jó egészséget, hosszú életet kíván a Mesternek. S azt, hogy életében láthasson még NB I-es ZTE-mérkőzést abban a stadionban, ahol egykor játékosai nagyon sok örömet okoztak a zalai szurkolóknak.

E.E.
(Vége)

 

2009-ben az MLSZ aranyfokozatú emlékérmét kapta. Képünkön Joseph Blatter, a FIFA elnöke gratulál Szőcs Jánosnak. Blatter mellett (részben láthatóan) Michel Platini és Kisteleki István, az MLSZ akkori elnöke.