A kínai nagy fal(s) (2021.06.09.,11:05)

 

Gyurcsány Ferenc kínai látogatáson 2007 szeptemberében.

Fotó: Peter Parks/AFP

 

A szembesítés


Csúcsra járatja az ellenzék, és azon belül a Demokratikus Koalíció a kormány elleni hadjáratot a Budapestre tervezett kínai egyetem kapcsán. Ugyanígy támadják a kínai vakcinát is, valamint mindent, amit az Orbán-kormány a kínai vagy az orosz kapcsolatok eredményeként fel tud mutatni. Az ellenzék mindezt pusztán politikai haszonszerzésből műveli. Sem a magyar gazdaság, sem a magyarok egészségi állapota nem érdekli őket. Engedjék meg, hogy Gyurcsány Ferenc saját kétszínűségét saját maga bizonyíthassa be. Öveket bekapcsolni, múltidézés következik a távirati iroda archívumából, a volt kormányfő korábbi nyilatkozataiból:
„2002 után partneri kapcsolat alakult ki Oroszországgal – amiben jelentős szerepe volt Medgyessy Péternek és Vlagyimir Putyinnak is –, továbbá Kínával. Ez a szocialista-liberális kormányok olyan teljesítménye, amely az ország érdekeit szolgálja, s amelyre építeni lehet.” (Moszkva, 2009. november 25.)
„Ténykérdés, hogy ma a világ Európán kívüli három hatalmi központja az Egyesült Államok, Oroszország és Kína. Magyarország számára a szövetséges és barát az Egyesült Államok, de Oroszországgal és Kínával is szoros partneri kapcsolatot kell kiépíteni, akkor is, ha nem mindenben értünk egyet velük, mert ez Magyarország érdeke.” (Moszkva, 2009. november 25.)
„Gyurcsány Ferenc az interjúban elismerte, hogy Kína igyekszik helyesen kezelni a kihívásokat és a globális kérdéseket, s üdvözölte Kína egyre hangsúlyosabb nemzetközi szerepvállalását. »Néhány ország aggodalommal tekint erre. Én inkább lehetőséget látok olyan új partnerek fellelésére, akikben megvan az erő és a képesség arra, hogy hozzájáruljanak egy harmonikus világhoz«.” (Peking, 2008. augusztus 18.)
„Kína az Európai Unióval közösen minél átfogóbb kapcsolatokra törekszik, és Magyarország az unión belül azon országok közé tartozik, amelyek az átlagnál jobban értik Kínát. A kínaiak egyfajta kulturális és gazdasági hídfőállásként tekintenek ránk.” (Peking, 2008. augusztus 14.)
„Magyarország egyebek közt azért lehet vonzó befektetési célpont, logisztikai bázis – vagyis európai ugródeszka – Kína, a hatalmas és feltörekvő világgazdasági óriás számára, mert a térségben Magyarországon a legjobb az infrastruktúra – itt a legsűrűbb például az autópálya-hálózat és indul a vasúti rekonstrukció is –, nálunk a legalacsonyabb az egységnyi érték előállításához szükséges munkaerőköltség és közrejátszanak olyan »lelki« tényezők is, mint hogy a térségben egyedül Magyarországon működik két tannyelvű, kínai–magyar iskola.” (Peking, 2007. szeptember 3.)
„A sajtóértekezleten a miniszterelnök (Gyurcsány Ferenc – a szerk.) elmondta, hogy nagyon pártolná a két ország közti felsőoktatási együttműködés erősítését. Szerinte alig lehet lemérni annak a hatását, hogy ha egy országban nagyon sok olyan szakember van, aki egy másik ország egyetemén végzett. A miniszterelnök szeretné megsokszorozni a jelenlegi ösztöndíjprogram alapján évente Magyarországon tanuló bő tucatnyi kínai diák számát.” (Peking, 2007. szeptember 3.)
„A miniszterelnök kormánya külgazdasági és Kína-politikáját magyarázva hangsúlyozta: nincs a világon egyetlen olyan igazán sikeres ország sem, amely az elmúlt 10–15 évben nem abból ért el eredményt, hogy ki merte nyitni piacait és elkezdett versengeni. Elismerte, hogy ez rövid távon egy nagyon nehéz konfliktus, de »a világ legerősebb országai hosszabb távon mind abból nyerték erejüket, hogy mertek nyitni«.” (Peking, 2007. szeptember 3.)
„Kell még valamit mondanom, Ildikó?” (Balatonőszöd, 2006. május 26.)

Kiss Gergely,
Magyar Nemzet

 

A reakció

 

A bukott magyar miniszterelnök hamar elfelejtette Kínával kapcsolatos korábbi kijelentéseit.

Fotó: MTI/Beliczay László

 

Nos, ennyit Gyurcsány Ferencről és a Demokratikus Koalícióról. Már nem emlékeznek semmire. A régi barátok ellenségek lettek, mert az Orbán Viktor vezette magyar kormánnyal is tárgyal Kína és Oroszország. Gátlástalanul letagadják a múltat, ahogy az az egykori kommunistákhoz, szocialistákhoz illik. Semmit sem változtak.
Most azt támadják, amit kormányzásuk idején szorgalmaztak. Csak azért, mert most az Orbán-kormány akarja.
A budapesti tüntetés kapcsán üzentek a kínai nagykövetségről Karácsony Gergely főpolgármesternek. Szerintük fényes nappal nem illik kritizálni egy másik ország belügyeit.
A kínai külügyminisztérium szóvivője tovább ment. Véleménye szerint megvetést sem érdemel Karácsony Gergely akciója.
Alighanem igaza van.

E.E.

 

Vélemény vidékről

 

Összefogás helyett emberéletekkel játszik a baloldal. Keleti vakcinák nélkül egymillióval kevesebb magyar lenne védett. Vajon Gyurcsány miniszterelnöksége idején ajánlott lett volna a kínai vagy az orosz vakcina?

 

Látszólag budapesti ügyről van szó, ám a vidéken élők véleménye is érdekes lehet.
A Zalatáj Kiadó megtudta, hogy két zalai polgármester levelet küldött a kínai nagykövetnek. A levél szövegét – a polgármesterek hozzájárulásával – közöljük:
„Tisztelt Nagykövet Úr!
Tisztelt Kínai Vállalkozók!
Teljes megdöbbenéssel szemléljük újra a Budapesten elfajult és eltorzult indulatokat. Az ellenzék kampánya odáig fajult, hogy a józan ész és a megfontoltság hiányában olyan nemzetközi kapcsolatokat és gazdasági érdekeltségeket képes felrúgni, amely nem egy pár főből álló kis Magyarországnak jelenthet katasztrófát, hanem még egy Amerikai Egyesült Államok is gondolkodóba esik a másfél milliárdos kínai nép kapcsán.
A történelem útvesztőjében az ősi Kína és a hunok-magyarok közti egyik legszebb békeidőnek tartott száz év, amikor királyt és királynőt adtak egymásnak. Előbb találjuk meg őseink mivoltját a kínai és perzsa levéltárakban, mint bármelyik híres nyugati gyűjteményben.
Kína sosem háborúzott Magyarországgal és a 20. századi nagy világháborúkat sem a kínai nép indította el. Jelenleg is Magyarországnak a legnagyobbak között lévő kereskedelmi partnere, hasonlóan Amerikának is. Kik azok a tanácsadók, akik egy tízmilliós országot képesek félrevezetni és beugratni a nagyhatalmi játékokba? Mi vidéki „pici emberek”, akik Budapestet „szájtátva” szemléljük, úgy érezzük, hogy eljött az ideje, hogy mi is hallassuk a hangunkat, hogy az ország nem csak Budapestből áll. Ha az ottani vezetést a hatalom megszerzése érdekében arra tudják hergelni, hogy bármilyen ürügy kapcsán baráti, békés üzleti kapcsolatokat tegyenek tönkre bármilyen szomszédos vagy világhatalommal, úgy azok nem a hazát képviselik, mint ahogy azok az aljas emberek sem, akik kifutnak Brüsszelbe, és mint az árulkodó óvodások az országot áztatják, mert itthon mindenki ismeri őket és nem éppen a tehetségükkel és a tudásukkal rukkolnak elő.
Tisztelt Nagykövet Úr!
Magyarország józan és békés többsége az Önök barátja, mint ahogy minden olyan nemzetnek, amelyek tiszteletben tartják más népek méltóságát, függetlenségét, nem nézve annak faji, vallási, vagy politikai hovatartozását.
Ha Budapest elvakult vezetésének nincs szüksége az Önök gazdaságára, mi itt vidéken szeretettel helyt adunk vállalkozásaiknak, amelyek kölcsönösen képviselik a két ország érdekeit. Mi, lenézett vidéki emberek kíváncsiak leszünk, hogy az Önök adóforintjai nélkül milyen szájízzel bohóckodnak majd Budapest utcáin.
Itt vidéken jobb a levegő, nagyobb a tér, szebben süt a Nap, a szmog nem ködösíti el az emberek elméjét, itt mindenki ismer mindenkit, nem lehet elbújni az ismeretlenség homályába, itt éjszaka még lehet látni a csillagokat az égen.
Tisztelt Nagykövet Úr!
Nézzék el a történelmi analfabéták gyűlölet-és hecckampányát, Önöket is és a magyar népet is mindig a tudása tartotta életben. Az egyetemes fejlődéshez az Önök tudósai is hasonlóan, mint e kis Magyarország tudósai sokat adtak a világnak. Ez a valóságos tény és nem szabad politikai játszmák által a két nép barátságát lerombolni.
Ha Budapestnek nem kell, mi itt vidéken szeretettel várjuk minden nép kölcsönös üzleti kapcsolatait és barátságát.
Tisztelettel:
Pethőhenye, 2021. 06.06.                   
Deák István                                           Gyerkó Gábor
polgármester                                           polgármester
Pethőhenye Község Önkormányzata    Egervár Község Önkormányzata”