„1100 éve Európában, 20 éve az Unióban”
Magyarország uniós elnökségéhez kapcsolódóan a Kulturális és Innovációs Minisztérium „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” címmel kulturális programsorozatot indított, amely rendezvény az elnökség ideje alatt valamennyi vármegyébe ellátogat. Első állomása szimbolikusan Székesfehérváron volt, amit a „hűség városa”, Sopron követett.
A programsorozat soron következő megállója 2024. október 18-a és 20-a között Zala vármegyében lesz Zalaegerszegen és Lentiben.
A rendezvény részleteiről tartott sajtótájékoztatót a Megyeháza (8900 Zalaegerszeg, Kosztolányi D. u. 10.) I. emeleti Zala György termében Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Bali Zoltán, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város alpolgármestere és Tompa Gábor, a Kvártélyház Szabadtéri Színház Kft. ügyvezetője.
Pácsonyi Imre a programsorozat szervezőinek bemutatását követően annak célját hangsúlyozta: legyünk büszkék arra, hogy magyarok vagyunk, magyarnak születtünk, mert magyarnak lenni kiváltság, felelősség és küldetés is, ami identitást ad, erősít, közösséget teremt és vonzóvá teszi a kultúránkat. Zala vármegye büszke értékeire, amit szeretne megmutatni ezen esemény keretében is.
Bali Zoltán köszönetet mondott azon együttműködésért, amelynek eredményeként rendkívül tartalmas és színvonalas programok valósulhatnak meg, kiemelve azok ingyenességét, amely bárki számára lehetőséget biztosít a részvételre, kulturális elfoglaltságra. Megjegyezte, hogy nemcsak klasszikus kiállítások, hanem standok, installációk várják a látogatókat.
Tompa Gábor a részletes programokba is betekintést engedett. Elmondta, közel egy hónapig lesznek elérhetők különböző programok Zalaegerszegen és Lentiben egymással párhuzamosan. A programkínálat széles palettája biztosítja, hogy minden érdeklődő talál érdeklődési körének megfelelő eseményt. A múzeumi és levéltári gyűjtemények által inspirált kincsekkel vagy kreatívipari termékekkel ismerkedhetnek meg a látogatók a múzeumokban és a levéltárban. Átélhetik az európai és a magyar történelem sorsfordító pillanatait a festészet, a kézműves foglalkozások, mesék és történelmi előadások segítségével. A programok érintik a Kárpát-medence népzenei hagyományait, az elmúlt évtizedek ismert színházi, és filmművészeti alkotásait is.