Szupersuli vagy átverés-show?

2024. 08 21. 11:03

Perecz Péter, Kissné Facskó Viktória és Bartus Babett. Jelentős szerepet vállaltak az „iskola” indításában.

Hangzatos címmel jelentetett meg az index.hu egy cikket a Zalaszentgrót csáfordi városrészében tervezett „iskolával” kapcsolatban: „Szülői kezdeményezésre nyílik szupersuli Zalában.”

No, kapja fel a fejét a gyanútlan olvasó, éppen itt az ideje, hogy életet leheljenek ebbe a leépülő, álmos kisvárosba. A Budapestről érkező frissítő szél majd kisöpri a kulturális és oktatási elmaradottságból adódó tespedtséget Zalaszentgrótról.

Ám mint minden korszakalkotó ötlet, ez is akadályba ütközik. Az index.hu remekművének megjelenését követően azonnal reagált a Belügyminisztérium:

„A fenti cikkben szereplő »iskola« jelenleg nem létezik, létesítésére pedig semmiféle eljárást nem indítottak az érintettek, így biztosan kijelenthető, hogy az intézmény szeptember 1-jén iskolaként nem tudja megkezdeni a működését. A jogszabályokat mindenkinek be kell tartani, egy iskola alapításának megvannak a feltételei, az eljárások szabályozottak, sajnálatos, hogy ha a kezdeményezők erről nem tudnak.”

Nem késett azonban a válasz, amiből megtudhattuk, hogy a budapesti oktatási misszió a sötét zalaiaknak a tudás megszerzésének egy újszerű és nagyszerű módszerét hozza el. Szabadon, kreatív módon, a korábbi ósdi szervezeti kereteknek búcsút intve:

„Szeretnénk pontosítani a megjelent cikk tartalmát: a Zalaszentgróton induló kezdeményezésünk nem egy államilag elismert iskola, nem iskolai telephely és így nem intézmény, hanem egy közösségszervező program. A zalai gyerekek a BPS veszprémi telephelyére lesznek beiratkozva, és a hivatalos működési engedéllyel rendelkező telephely csak 2025 szeptemberében indulhat el.”

Iskola megnyitóként hirdették az eseményt.

Mielőtt egyik ámulatból a másikba esnénk, földhözragadt, egyszerűen gondolkodó, az újra nem fogékony átlagpolgár módjára kísérjük figyelemmel ennek a budapesti szürkeállomány-exportnak egyes állomásait!

2024 március 5.-i dátummal Pados Balázs elektronikus levelet küldött Zalaszentgrót jegyzőjének, polgármesterének és Perecz Péternek (Csáfordért Alapítvány kurátora – a szerk.). A levélíró kettős minőségben mutatkozott be. Egyrészt „a jelenleg bejegyzés alatt álló” Csáfordért Alapítvány létrehozója, másrészt mint a Budapest School résztulajdonosa és igazgatótanácsának tagja. Levélbeni állítása szerint „rengeteg érdeklődőt megmozgat a kezdeményezés.” Majd így folytatja: 2024 február 29-én pedig megszületett a hivatalos jóváhagyás: 2024 őszén a Budapest School Zala megnyithatja kapuit Zalaszentgróton.

Azt nem írta Pados úr, hogy kinek a részéről született a hivatalos jóváhagyás, de erre majd később visszatérünk.

Mindenesetre Pados úr azt kérte, hogy az önkormányzat 5 évre díjmentesen biztosítsa számukra az 5279/1 hrsz.-ú területet és épületet. Ezen kívül az önkormányzat az iskola megvalósulása esetén 2024 augusztusában 10 millió forinttal támogassa az iskolakezdést.

Hasonló levelet küldött az önkormányzatnak Halácsy Péter, a Misulink Nonprofit Kft. ügyvezetője, a Budapest School Általános Iskola és Gimnázium alapítója, a San Francisco-i székhelyű Prezi társalapítója.

A labda ezt követően már az önkormányzat térfelén pattogott.

Baracskai József polgármester (balról) aktív támogatója az egyelőre „közösségszervező programnak.”
Fotók: Facebook

Zalaszentgrót Képviselő-testülete 2024 március 28-án áldását adta, hogy alternatív iskola induljon a csáfordi városrészben. Annak ellenére, hogy a Szociális és Humán Ügyek Bizottsága – a döntés meghozatalához szükséges többségi szavazata hiányában – nem támogatta a kérést. A döntés a közgyűlésen 7 igen, 1 tartózkodás és 1 nem szavazattal született. A nem szavazat ifj. Veress János nevéhez fűződik, a tartózkodó Vári Mária alpolgármester, a helyi állami iskola pedagógusa volt.

Így zöld lámpát kapott az alternatív iskola indítása, igaz, nem az eredeti elképzelések szerint. Úgy döntöttek, hogy nem lehet szó térítésmentes vagyongazdálkodásba adásról, vagyis havi 20 ezer (!?) forint lesz a bérleti díj. A 10 millió forint tanév eleji támogatás ezúttal nem került szóba.

A képviselő-testület 2024 április 15.-i rendkívüli ülésén határozatban mondta ki az ingatlan és a rajta lévő épületet bérbe adását a Misulink Nonprofit Kft. részére, telephelyként nyilvántartásba vett oktatási intézmény működtetése céljából bruttó 20 ezer havi forintért 2029 június 30-ig.

Hoppá! Hogyan is reagált a Budapest School a Belügyminisztérium levelére az index.hu-n? Nem iskolai telephely és így nem intézmény, hanem egy közösségszervező program.

A csáfordi iskolából tehát egycsapásra közösségszervező program lett. Ezek szerint a Zalaszentgróti Önkormányzat egy fogalommal kötött szerződést valójában? Halácsy úrnak, a Prezi társalapítójának sikeres, figyelemre méltó pályafutását ismerve ez a „szoftverfejlesztés” is elképzelhető.

Augusztus 18-án, vasárnap délután egyébként megtartották az iskola, pontosabban a „közösségszervező program” avatását Zalaszentgrót csáfordi városrészében. Erre a következő részben természetesen kitérünk.

Ekler Elemér
(Folytatjuk)

A témával összefüggő korábbi cikkeink:

A csáfordi iskolaépület átadása (2024. 08. 07.)

Lesz-e becsengetés szeptemberben Csáfordon? (2024.06.25.)

Havi 130 ezer forint szülői hozzájárulás (2024. 05. 07.)

Kártérítés és az alternatív iskola bérlete (2024.04.18.)

„Alternatív” iskola indulhat Zalaszentgróton (2024.04.10.)

A zalaszentgróti iskola-biznisz 3. (2024.03.28.)

Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant 2. (2024. 03. 27.)

Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant 1. (2024. 03. 26.)