„Alternatív” iskola indulhat Zalaszentgróton
A képviselő-testület elsöprő többséggel megszavazta
Zalaszentgrót Képviselő-testülete március 28-án áldását adta arra, hogy szeptemberben egy alternatív iskola induljon a város csáfordi városrészében.
Az alternatív kifejezés sok mindent takarhat, ám esetünkben a balliberális jelzőt lehetne használni a háttérben álló támogatók esetében, sőt a LMBTQ-mozgalom is felbukkan a homályos háttérben. Ennek ellenére a testület 7 igen, 1 tartózkodás, s 1 nem szavazattal zöld utat adott a kezdeményezésnek. A nem szavazat ifj. Veress János nevéhez fűződik, míg Vári Mária alpolgármester tartózkodott (ő egyébként a helyi állami iskola pedagógusa – a szerk.)
Már az előjáték számos fordulatot hozott. A Budapest School kérelmét a Szociális és Humán Ügyek Bizottsága – a döntés meghozatalához szükséges többségi szavazat hiányában – nem támogatta. Ebben még az szerepelt, hogy a város adja díjmentesen a Misulink Nonprofit Kft. vagyongazdálkodásába a leendő iskola helyszínéül szolgáló ingatlant. Sőt a tervezett iskolakezdésre, 2024 szeptemberére 10 millió forint támogatást is nyújtson.
Március 28-án a testületi ülésen ennek ellenére napirendre tűzték a témát. Baracskai József polgármester kiemelte, hogy az új iskolával a kulturális élet és a szellemi szféra is fellendül Zalaszentgróton. Mint mondta, egyeztetett a Zalaegerszegi Tankerületi Központ vezetőjével is. Kajári Attila igazgató azt mondta lapunknak, hogy egyeztetésnek nem nevezhető ez a beszélgetés. Csupán egy telefonos tájékoztatás volt a polgármestertől egy alternatív iskola indításáról. A tankerület igazgatója szerint ez a bejelentés kissé elkésett a tervezett szeptemberi indulás esélyeit illetően.
A közgyűlésen hozzászóló képviselők sorra fogalmazták meg észrevételeiket, kételyeiket. Elhangzott, hogy a lakosság nem kapott tájékoztatást a tervezett iskoláról, s a véleményét sem kérték ki. Aztán mégis zöld utat kapott az alternatív iskola indítása, igaz, nem az eredeti elképzelések szerint. Úgy döntöttek, hogy nem lehet szó térítésmentes tulajdonba adásról, vagyis havi 20 ezer(!?) forint lesz a bérleti díj. A 10 millió forint tanév eleji támogatás sem került számszerűen szóba.
A tandíjról sem esett szó, hiszen nem lesz ingyenes az oktatás. 140-160 ezer forint félévi díjról hallani, ám van, aki 130 ezres havi összeget is emleget. De erről majd megkérdezzük Perecz Pétert, a garanciát vállaló Csáfordért Alapítvány kurátorát.
Az sem ismert, hogy hány nebulóval indulna az oktatás. A kiszemelt ingatlan csapán tucatnyi gyermek oktatására lenne alkalmas átalakítás, felújítás után. S honnét lesznek a tanárok? Erről sem esett szó…
Feltételezhetően a döntésre jogosult képviselők tisztában vannak minden tényezővel. Talán arra is vettek fáradságot, hogy megismerjék a háttérben álló támogató személyeket. A kérelem beterjesztője, Pados Balázs nem sorolta fel a teljes névsort. Most ezt megtesszük. Halácsy Péter, a Prezi alapítója, felesége Roszik Linda, a Mamakör alapítója, Tesfay Sába kulturális antropológus, Pozva Anita, a környezet értékeit integráló építész, Somlai Fischer Ádám, a Prezi társalapítója, Halmos Ádám, a Libri Kiadó társalapítója, illetve Vészi Gábor menedzser.
Ha Zalaszentgrótnak erre a segítő liberális csapatra van szüksége az oktatás minőségének javítására, semmi gond. Nyilván a város polgárai is úgy gondolják.
Ekler Elemér
Az ügy friss fejleményeiről a Zalatáj honlapján és Facebook-oldalán (www.zalatajkiado.hu) olvashatnak.
A témával összefüggő korábbi cikkeink:
Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant 1. (2024. 03. 26.)
Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant 2. (2024. 03. 27.)
A zalaszentgróti iskola-biznisz 3. (2024.03.28.)