Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant, s még kér 10 milliót
Új(szerű) iskolája lehet Zalaszentgrótnak (2.)
Mint arról tegnap (március 26-án) beszámoltunk, Zalaszentgrót Képviselő-testülete holnap (március 28-án) tárgyalja a Budapest School kérelmét. Ennek lényege, hogy a város 5 évre adja térítés nélkül vagyongazdálkodásba a csáfordi városrészben található 5279/1 helyrajzi számú ingatlant, ahol oktatási intézményt kívánnak működtetni.
Haladjunk sorjában… Hogyan is került képbe Zalaszentgrót?
Pados Balázs – ahogy írta – kettős minőségében fordult a képviselő-testület tagjaihoz és Baracskai József polgármesterhez. Elkerülve azt a gyanút, hogy a Zalatáj félreinformálja az olvasókat, szöveghűen idézzük Pados úr sorait:
„Tisztelt Képviselő Testület, Tisztelt Polgármester Úr!
Pados Balázs vagyok, és kettős minőségemben fordulok Önökhöz. Egyrészt mint a – jelenleg bejegyzés alatt álló – Csáfordért Alapítvány létrehozója, másrészt mint a Budapest School résztulajdonosa és igazgatótanácsának tagja.
2023 szeptemberében néhány lelkes zalaszentgróti szülő keresett meg azzal, hogy meséljek a Budapest Schoolról, mert Zalaszentgróton is szeretnének egy alternatív iskolát létrehozni gyermekeiknek. A beszélgetést tettek követték, és miután bebizonyosodott, hogy egy új iskola nemcsak egy maroknyi ember álma, hanem a környékről rengeteg érdeklődőt megmozgat ez a kezdeményezés, elkezdődtek az előkészítő tárgyalások is. 2024 február 29-én pedig megszületett a hivatalos jóváhagyás: 2024 őszén a Budapest School Zala megnyithatja kapuit Zalaszentgróton.
Az iskolaalapítást természetesen hosszas előkészületek előzték meg. A helyben és a környező nagyobb városokban (Keszthely, Sümeg) tartott szülői fórumok és az előzetesen kitöltött igényfelmérések eredményei alapján már közel 50 család jelezte, hogy szeretné ilyen típusú iskolába íratni gyermekét, és ugyanennyi pedagógus jelentkezett az alakuló intézménybe oktatónak. A korábban létrejött mikroiskolák tapasztalatai alapján a Budapest School név használata, és a helyszín kijelölése után az érdeklődők száma még jelentősen növekedni fog. A BPS által elfogadott projekt terv és a motivált és aktív alapító csapat garancia arra, hogy az iskola 2024 augusztusának végére készen álljon a tanévnyitóra. Ezen kívül az iskola üzleti terve is nagy körültekintéssel készült: mindenki számára fontos, hogy kiszámítható legyen, és az iskola a kezdeti veszteséges működés esetén is fennmaradjon. Ezért az alapítvány hivatalosan is garanciát vállal a veszteségek fedezésére az első 5 évben.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért fontos számomra az oktatás támogatása. Hiszem, hogy a jó színvonalú, XXI. századi iskolákban felnövő gyerekek gondolkodni és tanulni szerető, kiegyensúlyozott felnőttekké válnak, akik sokat tesznek majd szűkebb és tágabb hazájukért. Ennek támogatását üzletemberként egyfajta társadalmi felelősségvállalásnak tartom.
A szülőkkel való beszélgetések során kiderült, hogy mindenki számára fontos a zöld környezet, a tiszta levegő, ezért gyermekük leendő iskoláját nem egy város közepén képzelik el, hanem attól távolabb, inkább falusias környezetben. Fontos számukra – és az alapítók számára is – , hogy az ide járó gyerekek minél több tapasztalati tanulásban vehessenek részt, kiskertet ültessenek és gondozzanak és minél több kirándulás, természetbúvár foglalkozás legyen az életükben. Csáford ezeknek a feltételeknek a teljesítésére ideális, és az idilli környezet hozzájárul a gyerekek egészséges lelki és testi fejlődéséhez is. Szakmai véleményünk szerint a Zalaszentgrót 5279/1 hrsz alatti terület és az azon található épület tökéletes teret adhat mindennek.
A Csáfordért Alapítvány hosszútávú célja egyébként is Zalaszentgrót csáfordi városrészének turisztikai, egészségügyi és kulturális szempontú felvirágoztatása, melyben nagymértékű szerepet kap az, hogy a Budapest School Zala Csáfordon kapjon helyet.
A város számára számos előnyt jelent egy Budapest School mikroiskola működése, hiszen az oktatás fejlesztése bizonyítottan jótékonyan befolyásolja a demográfiai mutatókat (átlagéletkor, ide települő ökológiai szemléletű családok száma) valamint a város adóbevételeit is. Az itt nevelkedő magabiztos, kiegyensúlyozott gyerekekből ugyanilyen felnőttek válnak, akik a későbbiekben értéket teremtenek majd a városban. Hosszútávon a város térségben betöltött oktatási szerepének erősödése, és a középfokú oktatás palettájának színesítése is remélhető.
Ezeknek a céloknak az eléréséhez kérem Zalaszentgrót város képviselőtestületének erkölcsi, dologi és anyagi támogatását.
Üzleti tervünk, melybe természetesen igény esetén betekintést nyújtunk, az első három évben összesen 22,4 M Ft veszteséggel számol, melynek finanszírozására tehát a Csáfordért Alapítvány garanciát vállal. Ugyanezen terv szerint a negyedik és ötödik üzleti év már lehetőséget biztosít tartalékképzésre, megadva az alapot a hosszútávon is fenntartható működéshez és folyamatos fejlődéshez.
Az említett üzleti tervvel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy az nem kalkulál bérleti díjjal. Amennyiben ez is a költségvetésünket terhelné a veszteségek jelentősen meghaladnák a rendelkezésre álló fedezet mértékét, így nem tudnánk felelősen elindítani az iskolát.
Mindezekért kérjük, hogy az Önkormányzat 5 évre, a 2029/30-as tanév végéig díjmentesen biztosítsa szánunkra a Zalaszentgrót 5279/1 hrsz alatti területet és az azon található épületet.
Ennek rendelkezésre állása esetén vállaljuk az épület cél szerinti felújítását és berendezését, és a működéshez szükséges engedélyek megszerzését, melyekről a szakhatóságokkal előzetesen egyeztettünk, illetve folyamatosan egyeztetünk.
Mindezek biztosítása jelentősen kimeríti majd a rendelkezésre álló pénzügyi fedezetet, ezért kérem, hogy az önkormányzat az iskola megvalósulása esetén, 2024 augusztusában 10 millió forinttal támogassa az iskolakezdést.
Ennek hiányában félő, hogy a Csáfordért Alapítvány által biztosított fedezet idő előtt kimerül, mely veszélybe sodorhatja az iskola fennmaradását. Ezt a kockázatot szintén túl magasnak ítéljük a kezdéshez.
Ugyanakkor a díjmentes épülethasználat, a fenti összegű iskolakezdési támogatás rendelkezésre állása és a felelős gazdálkodás együttesen biztosítja a fent részletezett rövid és hosszú távú célok megvalósulását, a városrész és így a város fejlődését.
A jelenleg hanyatlóban lévő épület egyúttal új funkciót és garantált állagmegóvást kap majd, hiszen a fentiek együttes rendelkezése állása esetén ezt természetesen vállaljuk. Vállaljuk ezesetben továbbá azt is, hogy a zalaszentgróti gyerekek kedvezményes tandíj fejében járhatnak majd az iskolába.
Bízva támogatásukban, a hosszú távú sikeres együttműködés reményében tisztelettel, Pados Balázs a Csáfordért Alapítvány alapítója és a Budapest School résztulajdonosa és igazgatótanácsának tagja.”
Pados úr levelének vége felé szóba kerül a tandíj is. Éppen ezzel kapcsolatban is kerestek bennünket érdeklődők, de mi nem tudjuk, hogy mennyi. Így azt sem, hogy mennyi kedvezményt kapnak a zalaszentgróti gyerekek. Talán ez is kiderül a csütörtöki testületi ülésen.
S még egy fontos tényező: az ingatlan térítésmentes vagyongazdálkodásba adása mellett 10 millió forint támogatást is kérnek az iskolakezdéshez.
Ekler Elemér
(Folytatjuk)
A témával összefüggő korábbi cikkünk:
Térítésmentesen kaphatja vagyongazdálkodásba az ingatlant 1. (2024. 03. 26.)