Az Energy Tour-projekt zárókonferenciája
Három település Lenti, Lovászi és Gosztola önkormányzata is részt vett az Energy Tour-projekt partnereiként a most záruló különbözÅ‘ turisztikai fejlesztéseket tartalmazó programban. A projekt részeként kialakÃtottak egy tematikus túraútvonalat, melyen az emlÃtett települések és a horvát partner, Muraszerdahely érintésével megismerhetik a térség kÅ‘olajipari múltját, az alternatÃv energiák felhasználási lehetÅ‘ségeit.
– Ez viszonylag hosszú projekt, ami még 2020-ban kezdÅ‘dött, ez idÅ‘ alatt megpróbáltuk az energiákhoz kapcsolódó egykori létesÃtményeket felújÃtani, látogathatóvá tenni a térségben – mondta Pámer Zoltán fejlesztési szakértÅ‘. – Ezek egyik eleme a Lovásziban található légoltalmi pince, melynek megújÃtották a szellÅ‘zÅ‘rendszerét és gépészetét, illetve egy interaktÃv kiállÃtást is berendeztek. Gosztolában felállÃtottak egy felújÃtott olajfúrókutat és pihenÅ‘helyet alakÃtottak ki. Lentiben, a lentiszombathelyi városrészben a régi iskola épületében és annak környezetében található bemutatóközpontban a megújuló energiaforrások modern felhasználásával ismerkedhet meg az érdeklÅ‘dÅ‘, illetve kerékpáros pihenÅ‘ létesült. Muraszerdahelyen az egykori olajbányászatnak emléket állÃtó tematikus park, játszótér és interaktÃv kiállÃtás létesült.
A zárókonferencián a vezető partner, Lovászi polgármestere, Kovács Ferenc köszöntötte a megjelenteket, a program eredményeit Horváth László, Lenti, Drazen Srpak, Muraszerdahely polgármestere és Gosztola részéről Balogh Bernadett mutatta be.
– Immár hetven éves a légvédelmi pincénk, amely eddig is látogatható volt, de most egy kétszázötven méteres szakasz teljesen megújult az egy kilométeres rendszerbÅ‘l – részletezte Kovács Ferenc. – KülönbözÅ‘ látványelemek beépÃtése történt meg, bejárat, fogadóhelyiség lett kialakÃtva, a látogató megismerheti a kÅ‘olaj keletkezését, a hidegháborús történelmi múlt elemeit és még egy légvédelmi riadó is szimulálható a pincében.
dj