„A párbeszédre nem maradt energia”

2023. 02 08. 10:26

Balogh László polgármester a nagykanizsai költségvetés tervezésének nehézségeiről

Balogh László: – A legfontosabb a város működőképességének biztosítása.

Egy hónapjuk van a településeknek arra, hogy elfogadják a 2023-as költségvetésüket és megalkossák az erről szóló rendeletet. Hol tart ebben Nagykanizsa, ahol az ismert közgyűlési erőviszonyok miatt semmi sem megy könnyen? Erről kérdeztük Balogh László polgármestert.

– Városvezetőként mindent megtettem annak érdekében, hogy a költségvetésben szereplő 2,5 milliárd forint hiányt nullára faragjam, figyelembe véve a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatokat és a korábbi közgyűlési döntések alapján keletkezett fejlesztési igényeket. Tettem mindezt úgy, hogy a Városfejlesztő Kft.-től kért pontos adatszolgáltatást az idei évi fejlesztések önerejével és nem támogatott részével kapcsolatban nem kaptam meg. De talán ez nem véletlen – válaszolta a polgármester.

– Egyeztet egymással a városvezetés és az ÉVE-frakció? Ha igen, van-e konszenzus bizonyos kérdésekben, ha nem, miért nem?

– A költségvetési egyeztetésekre a helyi baloldali liberális frakció is meghívást kapott, viszont az első ilyenen sajnos a személyes vádaskodások kerültek előtérbe, így a további közös egyeztetésnek már nem volt értelme.

– Várhatóan mekkora lehet a költségvetési hiány?

– Annak ellenére, hogy a Városfejlesztő Kft. nem adott meg minden információt, nem lesz hiány, bár félő, hogy a rendelkezésre álló információk alapján betervezett összegek nem lesznek elegendőek a pályázatok önerejére.

Nincs együttműködés a közgyűlésben.

– Mekkora önrész szükséges az összes elnyert pályázathoz?

– A legutóbbi botrányos közgyűlésen volt egy pont, amikor a többséget birtokló balliberális frakció – túl az általuk vitt elfogadhatatlan hangnemen – már városunk teljes közösségét és érdekeit sértette meg. Ez a pont akkor jött el, amikor az Éljen VárosuNK! Egyesület frakciója úgy küldte ki a teremből a Nagykanizsa fejlesztéséért felelős cég vezetőjét, akár egy pedellus a titkot őrző, rosszat cselekvő gyereket. A balliberális frakció ily módon akadályozta meg, hogy a közgyűlés rajtuk kívülálló tagjai, vagy akár a polgármester kérdést tegyen fel a nyilvánosság előtt a közgyűlésnek beszámolási kötelezettséggel bíró ügyvezetőnek. Egyszerűen kiküldték onnan az ülés kezdetekor az ügyvezetőt. Akit ők neveztek ki, és láthatólag tőlük függ, merthogy kiment, majd eltűnt. Parancsszóra. A probléma az, hogy Czirákiné Pakulár Judit a felelőse azoknak a pályázatoknak, melyek városunk fejlődését szolgálják. Ő tud választ adni olyan kérdésekre, mint például hogy az elnyert pályázatokhoz mekkora önerőt kell betervezni az épp készülő költségvetésben? Milliókat, százmilliókat, milliárdot? 2,5 milliárdot?A demokratikus szabály szerint a polgármester feladata az éves költségvetés előkészítése és beterjesztése. Ennek előfeltétele az információ a várható kiadásokról és bevételekről. Ez esetben egy önkormányzati cég, a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. vezetője azért nem adott, nem adhatott fontos információt, mert elküldték őt a baloldali többség birtokosai a nyilvánosság elől. Nem csak a demokrácia alapszabálya sérült meg a baloldali többség révén (ugye-ugye jogállamiság!), de veszélybe került két elnyert pályázat is, melyeket idén meg kell valósítani. Az egyik egy ipari csarnok kialakítása az új ipari park területén, melyhez az elnyert forrás az építőipari anyagárak emelkedése miatt nem lesz elegendő, tehát saját forrást igényel. Hasonló a helyzet az intézményeink energetikai korszerűsítésével kapcsolatos, 1,3 milliárd forintos pályázattal, ahol szintén nem fedezi a költségeket az elnyert támogatás. Hogy mennyi hiányzik? A baloldal miatt nem tudhatjuk. S ha esetleg valakiben felmerült a kérdés, hogy miért lassult le városunk az elmúlt 3 évben, ki akadályozza a fejlődést – az ok fentebb elolvasható. Folytatódott a „színház” a minapi közgyűlésen, mivel a helyi balliberális frakció a hatalma ellenére meglévő ordító tétlenségét már olyan hangnemmel próbálta elfedni, amit a lehiggadást célzó technikai szünettel sem lehetett féken tartani. A helyi balliberálisok által mélyre süllyesztett színvonal azért is szégyenteljes, mert városunk érdekében álló fontos döntések sorának meghozatala volt terítéken, melyekre az ötórás ülés alatt csak percek jutottak. A leghosszabb időszakaszok a személyeskedő vitákra, arcátlan valótlanságok állítására, a napirendek tárgyát semmilyen szinten nem érintő vádaskodásokra, arrogáns és cinikus megjegyzésekre pazarlódtak el. Párbeszédre nem maradt energia. A számos, mintegy mellékesen meghozott fontos döntés mellett azonban elsikkadt az a tény, hogy a helyi hatalmat bíró és gyakorló baloldal nem adott választ alapvető kérdésekre. Például arra, hogy miként is áll az a tavalyelőtt benyújtott 1,3 milliárd forintos pályázat, amely az óvodáink, iskoláink, városi intézményeink energetikai korszerűsítését célozza, de a mai napig még az sem látszik, hogy mikor is fordulhatna végre a megvalósítás irányába. Olyannyira nem látszik, hogy a baloldali frakció a közgyűlésen még a felelős Városfejlesztő Kft. ügyvezetőjét is elrejtette, láthatólag hazaküldte az ülésről. Szóltak neki, hogy menjen el? Nehogy válaszolni kelljen a közbeszerzéssel kapcsolatos és a készülő költségvetést érintő kérdésekre? Csakhogy ez a titkolózó felelőtlenség oda vezethet, hogy kiapad az amúgy is elinflálódó forrás, és városunk elveszíthet egy komoly fejlesztést. Ami ráadásul „zöld”. De ezt már megszokhattuk az 588 milliós kormányzati támogatás, a Vízmű, a víztorony esetében is a helyi balliberális frakciótól. Hiszen a baloldal minden állítása ellenére eddig egy 10 méteres (1 millió Ft/méter áron lassan elkészült) gyalogos rámpán kívül nem tett le semmit a város asztalára, pedig 2019 óta övék minden hatalom és hatalmi pozíció. Erre mondják: kommentisták.

Czirákiné Pakulár Judit és Horváth Jácint, az ÉVE-frakció vezetőhelyettese a napokban tartott sajtótájékoztatón.

– Ezek szerint nagyon is valószínűsíthető, hogy lesz, ami pénz hiányában nem valósulhat meg?

– Olyan biztos, hogy nem fog megvalósulni, ami nem szorosan a város közvetlen érdekét szolgálja, ami egyéni képviselői érdek, mint például a Bodó László által kezdeményezett katonai emlékmű.

– Mik a prioritások a büdzsében?

Jelen helyzetben a legfőbb prioritás nem lehet más, mint a város működőképessége – zárta mondandóját Balogh László polgármester.

Horváth Attila

Az a sokat emlegetett gyalogos rámpa még építés közben.
Fotók: archívum