Andor Imre emlékére
Életének 93. évében elhunyt Zalaegerszeg köztiszteletben álló polgára, a Magyar Arany Érdemkereszttel és Mindszenty Emlékéremmel kitüntetett Andor Imre. Isten nyugosztalja!
Andor Imre 1930. november 29-én született Zalaegerszegen. Édesanyja Neufeld Irén háztartásbeli, édesapja Andor Béla szabómester, ő tartotta karban Pehm (Mindszenty) apát-plébános reverendáját. Szalonjában rendszeresen jelent meg a megye és a város vezető értelmisége akár egy kis kvaterkára, köztük Mindszenty József is.
Andor Imre 1949-ben Zalaegerszegen a Deák Ferenc reálgimnáziumban érettségizett. 1949-50-ig a Zalaegerszegi Városi Tanácsnál dolgozott, 1950-1952-ig sorkatonai szolgálatát töltötte, majd a Lovászi Kőolajtermelő Vállalatnál, 1954-től a Nagylengyeli Kőolajtermelő Vállalatnál, mint mezőgazdasági kárszakértő dolgozott. 1970-től 1983-ig a Bányász Szakszervezet munkás-érdekképviseletnél, mint területi titkár, a sport, szabadidős tevékenységek, és a kultúra tervezésének, terjesztésének felelőse volt. Felsőfokú tanulmányai során szociológiával és történelemmel is foglalkozott.
1983-ban a rendszerváltozás elÅ‘tt a keresztény hitélet üldözöttjévé vált, mivel nagyobbik fiát egyházi iskolába Ãratta, munkahelyérÅ‘l azonnal eltávolÃtottak.
Andor Imre levéltártári kutatásokat végzett, és anyaggyűjtésbe kezdett Mindszenty József zalaegerszegi tevékenységérÅ‘l. Az összegyűjtött és rendszerezett fényképes anyagból (korabeli újságcikkek, iratok, a bÃboros személyes felegyezései, levelezései, stb.) egy tablógyűjteményt is készÃtett. A kutatás során megfogalmazódott benne, hogy a sok téves tanÃtás miatti helytelen ismereteket a boldogéletű fÅ‘papról helyesbÃteni kell, és minél több emberhez kell eljuttatni kiállÃtás formájában a valós igazságot. E küldetéstudat hozta létre az elsÅ‘ tárlatot a zalaegerszegi Mária Magdolna templomban elsÅ‘sorban a plébániával és várossal kapcsolatban.
A Mindszenty nevet viselÅ‘, (korábban általa létrehozott iskola és zárda épületében), általános és középiskolában, annak újraindÃtásának 10. éves évfordulóján, az anyag bÅ‘vebbé vált fÅ‘leg az intézményhez kapcsolódóan, ahogy a zalaegerszegi ferences templomban is, ahol már a ferencesek tevékenysége, és a várossal kapcsolatos életút kiegészült egy teljesebb életpálya bemutatásával. Azóta számtalan helyen volt már a tárlat, többek között Csehimindszenten a bÃboros szülÅ‘falujában, Budapesten, Szentendrén, Rédicsen, Sopronban, Szombathelyen, SopronkÅ‘hidán. A kiállÃtás meghÃvást kapott még az ország több városába, de külföldre is, például Lengyelországba. Küldetésének érezte, hogy pap fiaival járja az országot, hogy missziójukkal megismertessék a fÅ‘pap igazi életét és valódi munkásságát. (Forrás: Mindszenty Társaság)