Ne rajongj, ne utálj!

2023. 01 31. 11:04

Jelenleg a szaúdi Al-Naszr csapatában szerepel.
Fotó: Getty Images

A világbajnoki döntő fölfűtötte a játék csodáját őrző hitem maradékát, aztán eltűnt a varázs. Nem ért váratlanul, de hervasztott, hogy a következő hetek legtöbb futballhíre – statisztikám nincs, meglehet, tévedek – a Cristiano Ronaldo-jelenség újabb tanulságait, a portugál további sorsát firtatta talán. Hova megy, hogy mondhat ellent néhány hónappal korábbi önmagának, lesz-e válogatott még, a sok pénz vonzza, vagy rekordjai védése, szaporítása, önnimbusza fenntartása csupán, és így tovább. Az érdeklődés az arab szerződés nyélbe ütésével sem lohadt, s mintha a gigasztár minden lélegzetvételéről tudnunk kellene továbbra is.

A hírek, a kommentek tónusára nézvést azonban némi változást tapasztalok. Az irónia, a gúny hangja tetszik fölerősödni egyértelműen, Mintha egyre többen ébrednének rá, hogy sosem kedvelték a játékost lényegében, hogy rég látták (s megmondták!), amit bárki láthat ma már. Lám-lám, dől a szobor, sőt, a labdarúgó önmaga bontja le, s oly jólesik most hevesen bólogatni, kéjelegni egy sort.

Sosem szándékoztam CR7-ről írni, egyértelműen róla biztosan nem. Analizálni szeretek ugyan, de az ízlésemtől, világképemtől távol álló személyt, élet­utat boncolni nem igazán, még szakmámban (az irodalomtörténetben) sem nagyon, így rakott össze a sors, erről nem tehetek. Kétszer mégis szóba hoztam őt e hasábokon (Szép új világ? 2018. október 10.; Futballcsodák alkonya, 2022. március 21.) elmondva a jelenségről a véleményemet, ami nem változott. Hogy mégis írok most, abban a vázolt hozzáállás-módosulásnak – a „megvilágosodás” elhozta kárörvendő megvetésnek – jelentős a szerepe, azt hiszem.

Ugye szereted C. Ronaldót? Számos, nálam ifjabb szurkoló kérdezte tőlem, s mert nemmel válaszoltam, rögvest hitték, hogy „utálom” ezek szerint. Szinte senkit sem voltam képes meggyőzni, hogy nincs szó erről, Arról, hogy az imádat hiánya nem a megvetést jelenti egyben, ahogy a média fölkorbácsolta igényvilág sugallja, sőt, követeli ezt, néhány évtizede különösen. Nem tudtam megértetni, hogy ha róla beszélek, nem az eredményeire (a trófeáira, rekordjaira) nézek csupán, hanem valami „másra” is.

Szóval: esküdözzön akárki, hogy a futball csak futball, s ami a pályán – azzal összefüggésben, a karrierek alakulásától a csapatok életéig – történik, csak az számít, e szemléletet igen leszűkítőnek gondolom. Vallom: a labdarúgásról értékszembesítő módon beszélni világnézet kérdése elsősorban. Magyarán: ki, kit lát jobbnak – a kihagyhatatlan szurkolói elfogultságot kihagyva most – világlátás kérdése is, aminek alakulásáért viszont nemcsak az örökölt hajlam, habitus, hanem a múló idő is egyértelműen felelős. Az idő – az észlelésünket, ítélkezésünket is meghatározó idő – pedig 1990 után nagyon megváltozott, így változott a látás, az érzékelés, s igaz lett ez a foci szerepére, körülményeire nézvést is bizony.

Létünk alapkérdése: önmagunk, évszámok közé szorult életünk sikerre vitele vagy a teremtett világ gondozása-e a cél – hosszú előtörténet után persze – mostanában látszik eldőlni (egyelőre) végérvényesen. Mutatkoztak a súlyosbodó előjelek – a XX. század hajnalától, majd 1968-tól látványosan – korábban is már, de a napjainkban tapasztalt állapot, világpolitikai alakulásoktól meghatározottan, ekkortól lett nyilvánvaló.

A Manchester United együttesében 17 évvel ezelőtt…
Fotó: Wikipédia

Az egypólusúvá lett, a „vége a történelemnek” hitébe bódult világ ezt engedte szabadon, s a szabadság igézete a „szabad a rablás” ingerét forralta föl. A mértéktartás, az arányérzék erényét a sikerre törés első számú parancsa söpörte el, s az értékviszonyokat is ez a szemlélet determinálta ettől kezdve könyörtelenül, ami az e világba született, szocializálódott léleknek roppantul tetszeni kezdett, s vonzza is őt rendületlenül, életünk minden területén.

Szeretek interjúkat nézni, bárki, művész, tudós, sportoló vagy más foglalkozású ember az alany, s egyvalamit nem tudok nem észrevenni jó ideje már. A cél valamiféle karrierív fölmutatása rendszerint, majd jön a kérdés: mit szeretnél elérni még, rangban, trófeában, szemmel is látható, mérhető mutatóban tehát. Hisz az életnek másnemű célja, értelme, mércéje nyilvánvalóan nem lehet, s magára vessen, aki e jövőképajánlatot nem követi ma. E szemlélet a versenysportot – nem történhetett másképp – villámgyorsan járta át, a futballt meg különösen. Játssz az NB I-ben, aztán külföldön, álmodj topcsapatról, van-e BL-meccsed, mennyit érsz, van-e sok-sok luxusautód, és így tovább. Muszáj lépni, többre jutni, a klub fölé nőni is alkalmasint, s e módi a rajongó lélek szemléletét is bedarálja menthetetlenül. Elképzelni sem tudtam valaha, hogy jön idő, midőn a ki merre tart, mennyit nyom a Transfermarkt listáján kezdetű kérdéseket figyelik majd ájult izgalommal egyesek, hogy ez generálja a híreket, s ebből ítélkeznek napra nap. Nos, ez az idő elérkezett. A ki mit nyert, milyenek a „statjai”, sőt, hány követője van, ez mérce lett, s e méricskélési kényszer nemcsak az agyat, de a sejteket is uralja ma már, néha őrjöngésig fűtve a lelkeket.

E tendenciát leghívebben, leglátványosabban és – sajnos, mondom – legvonzóbb módon CR7 alakja, pályaíve s maga a jelenség példázza, láttatja velünk. Aki arra kíváncsi, világunk merre tart, elég reá – pályafutására – néznie, s ha képes kilépni annak bűvköréből, mindent meg fog érteni. Ellenben ha szereti e modellt, e szép új világ parancsának megfelelve bandukol-rohan tovább, ha hiszi, hogy szabad lélek ő, szárnyaló vágyakkal, akkor is.

Mindezért – hangsúllyal mondom – nem az embert illeti megvetés. CR7 az ösztöneit követi csupán, s a világ adta lehetőségeket használja ki maximálisan, önreflexió nélkül alighanem. E példátlan nagyra törés vágyát mi növelte benne föl – sanyarú gyerekkor stb. –, nem fontos most, valamit azonban szeretnék tisztázni. Amit, ahogy tesz – kemény odaadás az edzés, az étkezés terén –, alázatnak látni brutális tévedés. Ki-ki nevezheti szorgalomnak, megszállottságnak, akaraterőnek, ám az alázat nagyon mást jelent. Az alázat a negatív „büszkeség” (e szóért is mindenki megveszik ma már) pozitív ellenpólusa egy értékelméleti (axiológiai) dimenzió vonalán, amihez az ego mások fölé emelésének semmi köze nem lehet. Mit mondott minap a portugál? „Különleges játékos vagyok, különleges a fizetésem is. Nekem ez így normális.” Éljen!

A portugál válogatottal Európa-bajnok lett.
Fotó: M4 Sport

CR7 úgy, ahogy van egy gigantikus akarás agykápráztató eredményei ellenére. Jó adottságokkal, alapképességekkel született, amelyeket megszállott fegyelemmel gondozott. Az utóbbi évtizedek (egyik) legeredményesebb játékosa lett, de sosem volt futballgéniusz, a „minden idők…” kezdetű listán őt keresni fölösleges. A zseni olyasmit tesz hozzá a világhoz ugyanis, ami addig nem létezett, ám ő – bármennyi a rekordja, trófeája – nem tett hozzá lénye­geset. Semmire sem emlékszem tőle, amit ne láttam volna korábban, igaz, számos dolgot látványosan, pózolósan mutat be a pályán, a homorításaitól, a magas ollózásain át a lelkében „levédett” gólörömig.

Hogy „szenvedélye a tökéletesség”, ahogy egyik róla szóló könyv alcíme mondja, elhiszem, ám e cél nála nárcizmussal terhelt menthetetlenül. Mivel világában ő az alfa és az ómega, az önmagáról alkotott kép folytonossága nélkül (a legjobb, a legszebb én vagyok!) élni képtelen, s a siker (szó- és – mondjuk – pénzbeli visszaigazolásának) apadását pokolként éli meg. Csodáljatok, tiszteljetek – ezt követeli minden pillanatban –, különben elpusztulok. Leállni képtelen, új kihívást keres, s még a mindenkit elérő hanyatlás jeleit sem ismerheti föl.

Veszélyesebb, hogy példája irgalmatlanul ragadós. Míg ő büszke rá, én az 535 millió követőnél szomorúbb jelenséget elképzelni sem tudok. Szorgalma – csak az! – lehet példa, s rekordjaiért is szabad bámulni őt, de hiszem, nagy a szerepe abban, hogy a világ – a futballban is – a valódi zsenialitást (Isten fölfénylő ajándékát!) ne ismerje föl, s e fonnyadó készség helyére a sikeresség imádata tolakodjon mindenütt.

Békességet az embernek, gólokat kívánok neki új munkahelyén, ám én – akár néhány hete e hasábokon – a Pelé-példa megmaradásáért fohászkodom inkább továbbra is.

A „megmondtam” kezdetű gúnyos hangot pedig felejtsük el. Az eszetlen rajongás s az eszetlen utálat közt nincs különbség ugyanis.

N. Pál József
Nemzeti Sport

(N. Pál József József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus, egyetemi adjunktus [ELTE]. Pethőhenyén született, Zalaszentivánon él – a szerk.)