Kanizsa és Egerszeg…
Üzenet egykori diákvárosomnak (11.)
A téli szünetet követően – az „átmeneti szálló” rövid ideig tartó igénybe vétele után – a Nagykanizsa, Eötvös tér 28-as szám alatti házban vertem tanyát Hackler János nyomdászmester lakásában albérlőként. Diákkorom talán legszebb időszaka következett, egyrészt Hackler úr és kedves felesége szigorú, de szeretetteljes felügyelete mellett, másrészt a szabad időbeosztás jótékony hatása miatt.
Kollégiumból kirúgott diákok voltunk Haszon János osztálytársammal, akit a mai napig barátomnak tarthatok. Ez a kizárás nem okozott komoly gondokat, hiszen a kapcsolatok működtek a kanizsai osztálytársakkal és a barátokkal is. A mai napig élénken él bennem Haszon Jancsi nagyszüleinek Magyar utcai vendégszerető fogadtatása. S mintha az osztálytársaink is más szemmel néztek volna ránk.
Az igazi meglepetést azonban magyartanárunk, Kiss Gizella okozta. Olyan leányregénybe illő fordulat volt az, amikor névnapi felköszöntése után, az óra végén – a többieket kiküldve – Haszon Jancsit, s engem magához hívott. Tudom – mondta szemlesütve –, hogy maguk valami csalafintaságot követtek el, s ezért már nem kollégisták. Talán nincs is elég ennivalójuk – s nekünk adta a névnapjára kapott csokoládékat, édességeket.
Máig nem felejtem el ezt a gesztust az egykori apácától, a mi magyartanárunktól, akinek az akkori világhoz is volt érző kapcsolódása. Dolgozatot íratott velünk azzal a címmel, hogy „Sikerült és én boldog voltam”. Én sem vallottam szégyent, mint önjelölt firkász, de a pálmát zalaszentbalázsi barátunk, Kovács Lajos vitte el. Cipőfűzőjének megmentését ecsetelte dolgozatában, amit az egykori apáca tanárnőnk újszerűnek és nagyszerűnek értékelt.
Kollégiumi csínytevésünk következménye volt, hogy – magyarán mondva –kirúgtak bennünket a KISZ-ből is. Ennek ellenére kétszer is részt vettünk barátaimmal a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség építőtáborában. No nem sztrájkszervezőként voltunk jelen, hanem azért, mert a baráti összetartás még a nyári szünetben is hiányzott. Először Balatonszabadi-Sóstón, majd Szabadbattyánban építettük az M7-est és a szocializmust. KISZ-en kívüli lelkes fiatalként.
Csoda lett volna, ha itt is zökkenőmentesen zajlik minden. Balatonszabadi- Sóstótól nem messze volt a leánytábor. Az egyik este meglátogattuk. Ártatlan beszélgetés történt csupán – talán még munkásmozgalmi dalokat is énekeltünk közösen –, amikor megjelent a szigorú táborvezető. Adatfelvétel, nevek rögzítése után szabadulhattunk.
Másnap hajnalban, az ötórai zászlófelvonáson táborparancsnokunk meglehetősen szigorú hangon szólt a felsorakozó építőtáborosokhoz: „Tegnap este a szomszédos leánytáborba két táborosunk illetéktelenül behatolt. Szerencsére a nevüket rögzítették: Vízmelléki János és Levente Elek álljanak elő!”
Senki sem mozdult. A táborparancsnok a hivatalos névsor áttekintése után elégedetten állapította meg: a kihágás nem a mi táborunkhoz köthető.
Hát igen… Ilyen kalandra csak inkognitóban szabad vállalkozni.
Ekler Elemér
(Folytatjuk)
Kanizsa és Egerszeg… (1.) (2021. 07. 09.)
Kanizsa és Egerszeg… (2.) (2021. 08. 10.)
Kanizsa és Egerszeg… (3.) (2021. 08. 27.)
Kanizsa és Egerszeg…(4.) (2021. 09. 15.)
Kanizsa és Egerszeg…(5) (2021.09.24.)
Kanizsa és Egerszeg…(6) (2021.10.08.)
Kanizsa és Egerszeg…(7.) (2021.10.21.)
Kanizsa és Egerszeg…(8.) (2021.11.12.)
Kanizsa és Egerszeg…(9.) (2021.11.25.)
Kanizsa és Egerszeg…(10.) (2021.12.14.)