Kanizsa és Egerszeg…
Üzenet egykori diákvárosomnak (10.)
Azzal bocsátott el szigorú igazgatónk, hogy a téli szünet után már nem vagyunk kollégisták. Tizenhat évesen fogalmam sem volt arról, hogy mi bűnt követhettem el, hiszen csak azt tettem, amit a természet követelt.
Otthon, Egerszegen kezdetben semmit sem vettek észre, úgy utaztam vissza Kanizsára a téli szünet után, mint akit tárt karokkal vár a Zrínyi Miklós fiúkollégium.
Közel az iskolához, fizikatanárnőnk rokonságához tartozó albérletben kötöttem ki, ha jól emlékszem, négyen laktunk egy szobában. Ráadásul egy kupleráj volt a „lakosztály”. No nem tiltott üzletszerű kéjelgés zajlott itt, hanem tökéletes rendetlenség, felfordulás, kosz…, soroljam még? Sokáig nem titkolhattam otthon kirúgásomat a kollégiumból, mert ment a hivatalos levél Zalaegerszegre.
Édesanyám volt a parancsnok a családban, édesapám „csak” egy aranykezű műbútorasztalos. Anyám vonatra szállt a nővéremmel, s a Kazinczy úti albérletbe érkezve szóhoz sem jutott. Ő, akinek a „padlójáról is enni lehetett”, akinél a kilincsek, s a küszöbök fényesen csillogtak, akit a rendőr megbüntetett, mert hajnali öt órakor a porrongyot kirázta a Rákóczi úti ház ablakán, elképedve nézett körül, aztán leült, s csak ennyit mondott, de azt hangosan: azonnal csomagolj!
Két óra sem tellett el, s egy olyan albérletet szerzett, amire nagy szeretettel gondolok vissza. Hackler János és kedves felesége Eötvös téri lakása lett az új otthonom.
Milyen érdekes a sors. Mondhatnám nagyképűen, hogy „szakmai” közösségbe kerültem János bácsival, a nyomdásszal, igaz ő akkor nem tudta, hogy egy önjelölt firkász az albérlője, aki ugyan teljesíti szülei kérését, mielőtt „papírpusztító” lesz.
Édesapám – aki egykor kiváló ökölvívója volt Zalaegerszegnek – galamblelkűen egyszer már segített kanizsai tévelygéseim során. Precízen rendbe hozta a fiúkollégium tanulószobájában elkövetett rongálásomat. Az FTC-hez és a ZTE-hez való kötődésemet ugyanis a padba vésve adtam tudtára a világnak, legalább is a kollégium Újpest, Honvéd és Vasas szurkolóinak.
Apám következetes ember volt máskülönben. Csak annyit mondott: Ha a gyerek nem emberli meg magát, hát hazajön. Majd itt szem előtt lesz…
S mit csinált a gyerek, akinek megszűntek a kollégiumi kötöttségei? Nem akkor tanult, amikor azt a tanulószoba órarendje előírta. Nem akkor találkozott kanizsai barátaival, amikor esetleg kimenőt kapott.
Szabadabb lettem. Több baráttal, több kanizsai kapcsolattal. Olyan barátságokkal, amik most is élnek.
S persze a korral együtt járó természetes kapcsolatok sem maradtak el. Már nagyfiúnak hittem magam, aztán rajtam nevetett egy Sneff téri (ma Múzeum tér) leány ikerpár: felváltva jöttek a randevúra, s csak néhány hét után jöttem rá.
Az igazi barátságok ekkor kötődtek: amolyan véd- és dacszövetségek: Farkas Dezsővel, Haszon Jánossal, az osztálytársakkal, a Mező-gimnáziumba járó Polai Dezsővel, aki élő rock-lexikon volt. S ekkor disszidált Svájcba Béres Gyula barátunk.
Ők bizonyos értelemben sorstársaim voltak. Ám ott voltak az osztálytársaim, akik ha nem is vállalták látványosan a mi lázadó szellemünket, de mögöttünk álltak. Így volt ez az osztály egy igazi közösség, ezért is találkozunk ennyi év után is rendszeresen.
S hogy mi lett az albérlet adta nagy szabadság következménye? Egy kiteljesedett tinédzser kor, s a korábbinál jobb tanulmányi eredmény.
Az élet bizony produkál furcsaságokat. Szerencsére…
Ekler Elemér
(Folytatjuk)
Kanizsa és Egerszeg… (1.) (2021. 07. 09.)
Kanizsa és Egerszeg… (2.) (2021. 08. 10.)
Kanizsa és Egerszeg… (3.) (2021. 08. 27.)
Kanizsa és Egerszeg…(4.) (2021. 09. 15.)
Kanizsa és Egerszeg…(5) (2021.09.24.)
Kanizsa és Egerszeg…(6) (2021.10.08.)
Kanizsa és Egerszeg…(7.) (2021.10.21.)
Kanizsa és Egerszeg…(8.) (2021.11.12.)
Kanizsa és Egerszeg…(9.) (2021.11.25.)